GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

YAMAN VALİ’DEN DARBECİLERE DARBE

Dursun ONUR

25 Temmuz 2017, 19:40

Dursun ONUR


2009-2011 yılları arasında Giresun Valiliği yapan şimdinin Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın tam bir devlet ve millet adamı olduğu bir kez daha tescil edildi.

GİRESUN’DA 21 AY BAŞARIYLA GÖREV YAPTI

Giresun’da görev yaptığı 21 ay boyunca hizmetleriyle vatandaşın takdirini kazanan ancak malum siyasilerin (ki sizler Giresun'da değirmen misali vali öğütücüleri pekala tanıyorsunuz) hışmına uğrayarak önce Kırklareli sonra Balıkesir akabinde ise son olarak Mardin Valiliğine atanan Mustafa Yaman’ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi darbeci Tugay Komutanı Salih Kırhan’ı nasıl azarladığı iddianameye yansıdı.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi darbeci Tugay Komutanı Salih Kırhan ile Giresun’un eski valilerinden şimdinin Mardin Valisi Mustafa Yaman arasındaki telefon konuşması ortaya çıktı.

Telefon tutanağına göre 'Ben sıkıyönetim komutanıyım!' diyen komutanı azarlayan Vali Yaman ' Yanlış yaparsanız çatışırız!' diyerek Kırhan'ı azarlıyor.

VALİ YAMAN: ‘TESLİM OLUN’

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak'ın darbecilere dair hazırladığı iddianamedeki telefon tutanağına göre 'Ben sıkıyönetim komutanıyım!' diyen komutanı azarlayan Vali Yaman ' Yanlış yaparsanız çatışırız!' diyerek Kırhan'ı azarlıyor.

Vali, havaalaındaki askeri helikopterin kalkması için özel harekat birlikleri gönderdiğini belirterek darbecilerin teslim olmasını istiyor.

İŞTE O TUTUNAK:

TUĞGENERAL: ‘SIKIYÖNETİM KOMUTANIYIM’

İddianameye göre 70. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan, 15 Temmuz akşamı 23.55'te Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı aradı. Vali Yaman, Kırhan'a başarısız bir darbe girişiminin yaşandığını ancak her şeyin kontrol altında olduğunu söyledi.

Darbeci Tuğgeneral Kırhan ise Vali Yaman'a 'Durum pek öyle değil, ben Genelkurmay Başkanlığınca sıkıyönetim komutanı ilan edildim' diye cevap verdi.

VALİ YAMAN: ‘YANLIŞ YAPARSANIZ ÇATIŞIRIZ’

Bunun üzerine Vali Yaman da 'Valiyim ve burada en yüksek mülki amir benim! Benim sorumlu olduğum ilde askeri personelin ve birliklerin herhangi bir hareketliliğine izin vermeyeceğim. Yanlış bir şey yapıldığında sert bir müdahalede bulunacağım! Sakın yanlış bir harekette bulunmayın! Aksi halde çatışacağız! Ayrıca havalaanında askeri bir helikopterin bulunduğunu öğrendik. Bu helikopterin kaldırılmasına kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Helikopterin kalkmaması için tedbiren özel harekat unsurlarını oraya gönderiyorum’ dedi.

Darbe girişiminin tamamen bastırılmasının ardından gözaltına alınan Kırhan daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.


 


Bu haber 2107 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi