GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CHP'YE FENA YÜKLENDİ

Dursun ONUR

20 Ocak 2015, 11:30

Dursun ONUR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Siyasi açıdan işimize gelebilir ama millet açısından, demokrasinin daha sağlam işlemesi açısından muhalefete ihtiyaç var" dedi.

Canikli, Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Bayburt 5'inci Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, demokrasilerde muhalefete ihtiyaç olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer muhalefetin AK Parti için siyasi bakımdan tercih edilebilir olduğunu dile getiren Canikli, şöyle devam etti:
"Belki bizler için siyasi açıdan bulunmaz nimet. Siyasi açıdan doğru ama kardeşlerim, demokrasilerde muhalefete de ihtiyaç var. O görevi layıkıyla yapacak muhalefete de ihtiyaç var. Madalyonun bir yüzü iktidar, diğer yüzü muhalefet. Siyasi açıdan işimize gelebilir ama millet açısından, demokrasinin daha sağlam işlemesi açısından muhalefete ihtiyaç var. Biz söylüyoruz ediyoruz ama olmuyor. Gidiyor kasetle bir başkası geliyor. Onu da görüyorsunuz. Şimdi millet nezdinde kredibilitesi kalmayınca artık bu sefer yalvarmaya başladı. Diyor ki Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Bana 4 yıllık süre verin.’ Millete diyor, size diyor, yani hepimize diyor, bütün millete diyor. ‘Bana bir kez, bir defa...' diyor, yalvarıyor, 'Beni bir kez 4 yıllığına iktidara getirin bir, kez deneyin beni' diyor fakat bu millet geçmişte o kadar çok tecrübe kazandı ki öyle bir bilgi birikimi var ki onları çok iyi tanıyor. Tamam sana versin millet, ne yapacaksın? Ne yapacaksın, ondan emin olması lazım milletin. Bunu öğrenmek için ne yapıyor, geçmişe bakıyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Şöyle yakın tarihi bir deşelediğinde, 'Senin ataların, senin arkadaşların, senin siyasi partin geçmişte iktidara geldi de ne yaptı, sen ne yapacaksın?' diye soruyor vatandaş haklı olarak. Biraz deşelediğinde de çok vahim bir tabloyla karşı karşıya kalıyor vatandaş. Ne zaman gelmişse bunlar iktidara, bunlar kan ağlıyor, ülke kan ağlıyor, kan kaybediyor. Sen hangi yüzle istiyorsun Allah aşkına böyle bir şeyi? Bırak 4 seneyi, Allah korusun 4 dakika, Başbakanımızın söylediği gibi bir daha bu millet nasıl toparlanır, bu ülke nasıl bir araya gelir bilemiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun merdivene falan ters bindiğini tartışmıyorum, onlar insanlık hali. Ters yürür, başka şeyler yapar. O değil söylediğimiz. Ayrıca çok da uzağa gitmeye gerek yok. Sen SSK Genel Müdürü olduğun dönemde ne yaptın? Bütün yetki sendeydi, genel müdürdün, dünyanın kaynağını kullandın. 6-7 yılda batırdın batırdın. Bütün bilgiler elimizde var."

"Bu, Bizim Boynumuzun Borcu"
Canikli, Türkiye’nin yaptığı yardımların muhalefet tarafından eleştirilmesine de anlam veremediğini bildirdi.Yardımların boyunlarının borcu olduğunu vurgulayan Canikli, "Sayın Kılıçdaroğlu ve diğerleri, 'Niye gidiyor, milyarlarla dolarları götürüyorsunuz, sağa sola yardım yapıyorsunuz, hiç görmediğimiz bilmediğimiz ülkelere yardım yapıyorsunuz' diyor. O manevi olarak bizim görevimiz, inancımızın gereği olarak bizim görevimiz. Sadece tarihimizin mirası değil. Tarihimizin mirasıdır ama aynı zamanda da inancımızın da gereğidir. Düşene yardım edeceğiz, ihtiyacı olana yardım edeceğiz. Bu, bizim boynumuzun borcu. Cebimizdeki her kuruşun üzerinde fakirin fukaranın hakkı var. Bu sadece Türkiye için geçerli değil, bütün dünya için geçerli" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Canikli, mazluma yardım etmenin, Türk milletinin ruhuna uygun olduğunu belirtti.

Bunun, milletin tarihi, geçmişi, özü ve kültürüne uygun bir davranış biçimi olduğuna işaret eden Canikli, "Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere muhalefet eleştiriyor. Diyor ki 'Türkiye’de insanların ihtiyacı varken siz gidip oraya buraya Filistin’e, Myanmar’a yardım ediyorsunuz, başka yere yardım ediyorsunuz.' Bu millete almak yaraşmaz, vermek yaraşır. Atalarımızdan devraldığımız miras budur. Açıkçası Sayın Kılıçdaroğlu’ndan böyle bir hassasiyet beklemiyoruz. Alışmışlar almaya, sürekli almaya alışmışlar. Yani ne kafalarında ne düşüncelerinde ne de ruhlarında böyle bir anlayış, böyle bir algılama var" diye konuştu.

Bu haber 1564 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi