GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

YOK ARTIK YA!...BU KADARI DA FAZLA

Dursun ONUR

17 Ekim 2014, 20:23

Dursun ONUR

Hükümet tarafından meclise sunulan ve kanunlaşmadan uygulanmasına başlanan makul şüphe (yürülükteki kanunlara göre vatandaşların ev ve işyerlerinin aranması ile ilgili hakimden karar çıkartabilmek için 'somut delil' şartı aranıyor)

Ancak Meclis'e sunulan yeni taslağa göre 'makul şüphe' duyulması arama kararı için yeterli görülüyor) kapsamında Adana'da yaşayan gazeteci-yazar Aytekin Gezici attığı tweetler nedeniyle gözaltına alınmıştı. Basın Konseyi Gezici'nin gözaltına alınmasını kınayan bir açıklama yayınladı.

YARGIYA KEYFİYET

Makul şüphe'yi yargıya keyfiyet getirillmesi olarak yorumlayan Basın Konseyi'nin açıklaması şu şekilde:

Hukuk; Demokles’in kılıcı gibi yurttaşların tepesinde sallandırılacak bir tehdit unsuru değildir. İfade ve basın özgürlüğüne yeni kısıtlamalar getirecek yasa tasarısının, TBMM'de dahi görüşülmeden uygulanmasındaki telaşı anlamakta zorlanıyoruz. Adana'da Gazeteci-Yazar Aytekin Gezici'nin Twitter'daki paylaşımları nedeniyle evinde arama yapılmasını, gözaltına alınmasını endişe verici gelişmeler olarak değerlendirmekteyiz.

HUKUKA AYKIRI

Hukuktaki somut delil ilkesine ters düşen “makul şüphe” ifadesi; çok ucu açık bir kavramdır ve nereye kadar gideceği de belirsizdir. “Makul şüphe”,  yargıya keyfiyet getirmekten başka bir şey değildir. Silivri mahkemelerinde kanıt gösterilmeden ya da gizli tanıkların ifadeleriyle yargının ne denli büyük hasar gördüğüne, hep birlikte tanık olduk. Ve o günleri tekrar yaşamak istemiyoruz...’

Bu haber 1399 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi