GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

SAHİ O PROJELERE NE OLDU AKP!?..

Dursun ONUR

07 Ocak 2020, 19:27

Dursun ONUR


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Genel Meclisi üyesi ve Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, AKP’nin unutturmaya çalıştığı projeleri gündeme taşımaya devam edeceklerini söyledi.

CHP’li Yılmaz, İl Genel Meclis’inin 2020 yılının ilk toplantısında gündem dışı söz alarak Giresun’un devam eden sorunlarını yeniden hatırlatıp, iktidardan çözümü için çalışmalar yapılmasını istedi.

‘Giresun’umuzun geldiği son durumu, yani ekonomik gelişmişliği, istihdam ve işsizliği, yaşamsal ve stratejik olan karayolu ve demiryolu ulaşımı ile diğer projelerdeki son halimizi, kısaca, AKP iktidarı açısından Giresun’un karnesini konuşmak istiyorum’ diyen Yılmaz, 2020 yılında Giresun’un yolunda gitmeyen, unutulan, unutturulmaya çalışılan öncelikli projelerini, her zaman olduğu gündemde tutmaya çalışacaklarını belirtti.

GİRESUN GELİŞMİŞLİK AÇISINDAN SON SIRADA

Yılmaz, ‘Bölgesinde 20 yıl önce özellikle istihdam açısından, yine öncelikle devlet yatırımlarında bir yıldız olan Giresun, maalesef içim burkularak söylüyorum en son açıklanan iller arasında, gelişmişlik düzeyinde 81.  Yani sonuncu ilan edilmiştir. Tabi ki bunun sorumlusu, siyasi iktidar ve onun temsilcileridir. Özellikle komşularıyla açık ara geri düşürülen ilimiz, en önemli projelerinde onlarca yılını kaybetmiş ve projeler heba edilmiştir. Bunun en önemli örneği, hepinizin bildiği gibi geçmişi 50 yıl önceye dayanan Annakkaya Barajı, sonrası ise, ‘İkisu HES tesisi ve içme suyu projesi.’ Adında içme suyu var diye Giresunlu’ya yutturulmaya çalışılan HES Projesi aslında. Geçen dönem bizim CHP grubu olarak 5 yıl peşine düştüğümüz, her aşamasını takip ettiğimiz bu İkisu HES aldatmacası nihayet iptal edilmişti. Israrla söylediğimiz,  İkisu’nun, sadece içme suyu barajı olmasıydı. Tıpkı gürül, gürül Trabzon’a su akıtan Atasu Barajı ve Gümüşhane Bahçecik Barajı gibi DSİ tarafından yapılmasıydı’ dedi.

Yılmaz şunları söyledi:

HES UĞRUNA….

 ‘İkisu projesi iptal edildikten sonra, DSİ benzer bir projenin Bulacak Ezeltere’de başlatıldığını ilan etti. Ancak geçen ay içme suyu konusunda bizi, hem şaşırtan, hem üzen, az da olsa sevindiren açıklamalar birbiri ardına Giresun’un gündemine düştü. İlk önce Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve ardından AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün sanki yeni bir projeymiş gibi, içinde, Aksu Deresi, Dereli, Duroğlu, Keşap, Giresun Merkez ve Bulancak geçen, 80 kilometre isale hattı olan bir projeden bahsettiler. Bu bizi şaşırttı. Saydığımız ilçelerin içme suyu geleceğinin bir HES uğruna AKP iktidarınca 17 yılının heba edilmesine. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi, olmadı sil baştan denmesine bir Giresunlu olarak üzüldük.

PROJELER YERİNDE SAYIYOR

Konu içme suyu olunca, Batlama vadisindeki 18 köyün içme suyu sorununu kökten çözecek ve en son DSİ tarafından iptal edilen İnişdibi köyünün yukarı bölgesindeki doğal gölet projesi ne alemde? Her seçimde yapılacak denilerek oyları alınan Batlama köylüleri daha kaç 5 yıl bekleyeceklerini merak ediyorlar. Benden mutlaka bunu mecliste sormamı istediler.

Başta ulaşım projeleri, Güney Çevre Yolu, Eğribel Tüneli, Pınarlar Tüneli, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Sivas transit karayolu, Batlama Karayolu, Aydındere Karayolu, Sis Dağı yolu, Torul-Tirebolu Karayolu İyileştirmesi ve Erzincan –Gümüşhane- Tirebolu demiryolu gibi yerinde sayan projeleri bıkmadan usanmadan takip edip konuşacağız. Konuşmaya da devam edeceğiz.’

Bu haber 1886 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi