GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

FETÖ İLE İLİŞKİSİNİ KESMİŞ OLANLARA ÇAĞRI

Dursun ONUR

15 Ağustos 2016, 21:10

Dursun ONUR


Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, 15 Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimine ilişkin FETÖ/PDY örgütüyle ilgili halen yoğun bir şekilde soruşturmaların sürdürüldüğünü hatılattı.

Kaya, örgütün kamu kurumları içerisine sızmış üyeleri, destek verenler ve iltisaklı olanların da tespit edileceğini söyledi.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, soruşturmalar kapsamında kamu kurumlarında görevli personelin vereceği bilgiler ile örgütsel yapının çökertilmesinin kolaylaşacağını vurguladı.

ÖRGÜTLE İLİŞKİSİNİ KESMİŞ OLANLARA ÇAĞRI

Kaya, ‘Örgüt ile zamanında bağlantısı, iltisakı olmasına rağmen sonradan ilişkisini kesmiş olanlar yönünden de Cumhuriyet savcılığımızca yapılacak değerlendirmelerde verilecek bilgiler lehe değerlendirileceği gibi bilgi verecek olanlar hakkında işlem yapılmayabilecektir. Bu kapsamda, TCK'nın 221. maddesinde, suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte olan kişinin gönüllü olarak teslim olup örgüt yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya üye olmak suçundan dolayı cezaya hüküm olunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır. Şeklinde hüküm bulunduğu gözardı edilmemelidir’ dedi.

KİMLİKLERİ GİZLİ KALACAK

Örgütle bağlantısı olmayan kişilerin de bilgi ve görgülerini savcılıkla paylaşabileceğini kaydeden Kaya, ‘Söz konusu örgütle hiçbir bağlantı-iltisaki olmadığı halde bu örgütle ilgili bilgi vermek isteyenlerin Ceza Mahkemesi Kanunu ve Tanık Koruma Kanunu hükümlerince kimliklerinin gizli kalması şartı ile Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgi ve görgülerine başvurulmasının mümkün olduğu bilinmelidir’ ifadesini kullandı.

Bu haber 2837 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi