GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

BAŞBAĞLAR KATLİAMINI DA KINAYACAK MISIN?

Dursun ONUR

04 Temmuz 2015, 02:08

Dursun ONUR


Tarihimize acı hatıra olarak geçen Sivas katliamını kınayan CHP'li  Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, yarın yıldönümü anılacak olan Başbağlar katliamını da kınayacak mı?

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 22 sene önce  5 Temmuz 1993'te PKK teröristleri tarafından katledilen 33 sivil kişi yarın düzenlenen törenlerle anılacak. Katliam Giresun'da da kınanacak.

Şimdi soru şu:

SİVAS KATLİAMINI KINAMIŞTI


Giresun Belediye Meclisi'nin Temmuz Ayı 1. toplantısında haklı olarak Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan katliamın yıl dönümü olması nedeniyle konuşma yaparak olaylara sebep olanları kınayan Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun aynı duyarlılığı Sivas katliamından 3 gün sonra  Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, PKK teröristleri tarafından katledilen 33 sivil kişileri anarak kınama yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.
Yapar veya yapmaz.
Çok da tın.
Elbette kendi bilir.
Niyet niyetine.
Biz hatırlatmak gibi olmayalım ama Başkan Aksu'nun Başbağlar katliamını kınamak için yazılı açıklama yapması bekleniyor.
Tıpkı Sivas- Madımak gibi.

KATLİAM NASIL GERÇEKLEŞMİŞTİ?

Başbağlar Katliamı, 5 Temmuz 1993'de, Erzincan'ın Başbağlar Köyü'nde PKK tarafından 33 sivilin öldürüldüğü katliam olarak tarihe geçti.

5 Temmuz 1993 günü Başbağlar Köyü'nde 100'e yakın PKK mensubu köyü basmış, ezan okunduğu sırada camiye girerek cemaati zorla dışarı çıkararak 29 sivil vatandaşı kurşuna dizmiş, daha sonra ise köyü ateşe vererek 214 ev, köy okulu, köy camii ve halkevini yakmıştı. Yakılan evlerde bulunan 4 kişi ise, yanarak hayatını kaybetmişmişti. Katliamda toplam 33 masum kişi can vermişti.

ACI TESADÜFE BAKIN


Başbağlar katliamının ardındaki acı tesadüf ise, Madımak katliamından 3 gün sonra gerçekleştirilmesiydi. 2 Temmuz'da 37 kişinin yanarak öldüğü Madımak katliamından 3 gün sonra Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar köyünde 33 kişi katledilmiş, Başbağlar'da öldürülen insanların üzerine "Sivas'ın intikamı alınmıştır" yazılı bildiriler bırakılarak yeni çatışmalar çıkarılması hedeflenmişti.
Ama oyun tutmamıştı.


Bu haber 1734 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi