GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

REÇETESİZ ANTİBİYOTİK SATIŞINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Dursun ONUR

16 Ocak 2015, 07:46

Dursun ONUR

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, akılcı olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda karşılaşılan en ciddi sorunlardan birinin bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi ve antibiyotiklerin o bakterilere karşı etkisiz hale geldiğini, son yıllarda yeni antibakteriyel etkili moleküllerin geliştirilememesi nedeniyle antibiyotiklerin akılcı kullanılmasını daha önemli hale getirdiğini belirtti.


Bu nedenle, 2014-2017 Eylem Planı kapsamında özellikle antibiyotiklerin reçetesiz satılmamasına yönelik olarak iş ve işlemlerin özenle ve düzenli şekilde yürütülmesi istenmektedir.


Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun hassasiyetle üzerinde durduğu “Reçetesiz Antibiyotik Satışı Denetimi” konusunda, İl Sağlık Müdürlüğümüzce gerekli çalışmalar başlatıldı.


İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü bu kapsamanda, Giresun Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Mine Erdoğan ve odanın yöneticileriyle ile bir araya geldi.

Yapılan toplantıda, reçetesiz antibiyotik satışlarının yapılmaması konusu görüşüldü. Yapılan görüşmede, İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık Şube Müdürlüğü'nden Uzman Eczacı Zeliha Beşikçi Ödemiş, slayt sunum eşliğinde, gelişi-güzel kullanılan antibiyotiklerin sağılık yönünden zararlarını anlattı. Giresun Eczacılar Odası başkan ve yöneticileri de, il genelindeki eczanelerin reçetesiz antibiyotik satışına asla müsaade etmeyeceğini belirttiler.

Bu haber 2329 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi