GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

AKP İMAM HATİPLİ ŞARTI GETİRİYOR

Dursun ONUR

23 Ekim 2014, 13:43

Dursun ONUR

Nisan ayının 19'u ya da 26'sına çekilmesi planlanan genel seçimlere hazırlanmaya başlayan AKP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çizdiği Başbakan Davutoğlu'nun da katkı sunduğu ilei sürülen bazı kriterleri belirlediği iddia ediliyor.

2015 seçimlerinde AKP'den milletvekili olmak için temel kriter olarak "İmam Hatip ya da İlahiyat Fakültesi mezunu olmak''şartının temel ilke olarak benimsendiği savunuluyor.

Gazetemize yansıyan kulis bilgileri doğruysa, AKP'nin Giresun'da da aynı şekilde davranacağı söyleniyor.Bu manada AKP'den milletvekili aday adayı olmayı bekleyen en az 30 kişinin durumunu yeniden gözden geçirdiği kulislere yansıdı. AKP'nin önceliğine aldığı ileri sürülen ' İmam Hatip ya da İlahiyat Fakültesi mezunu olmak' şartı hayata geçirilirse bu ilkeye uymayan ama  aday adayı olması beklenen çok sayıda kişinin ne para harcamak ne de zaman kaybetmemek için geri çekileceği söyleniyor.

Madem öyle gelin böyle misali.

İş bitmişse yapı da paydossa AKP'de ne işimiz var deneceği söyleniyor.

Bu çerçeve de milletvekilliği aday adayı olarak kiterlere en uygun isimler olarak Prof. Dr. Yılmaz Can, Turhan Alçelik, Abdullah Güney, Ali Temür, Sabri Öztürk, Hacı Hasan Sönmez, Aytekin Şenlikoğlu gibi isimler bir adım öne çıkıyor.

Kriterlere uysalar bile İl Başkanlığına yeniden aday olmayarak vekil aday adayı olması beklenen önceki vekil Hasan Aydın ile  şimdinin milletvekili Mehmet Geldi ile iki dönemdir aralıklarla vekillik yapan Adem Tatlı'ya ise hiç şans tanınmıyor.

Bilindiği gibi 3 dönem kuralına takılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de yeniden aday gösterilmeyecek.
 

  

Bu haber 2934 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi