GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

SON İCRAATINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dursun ONUR

19 Nisan 2015, 21:58

Dursun ONUR


AKP Giresun milletvekili Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği (YGM) sistemini kaldırmak istemesinin ardından antrepolarda başlayan denetim sıkıntısını aşmak için bakanlık 100’den fazla araç alacak. Araçların devlete maliyeti ise piyasaya göre 630 bin lira olması bekleniyor.

MÜDÜRLERİN İTİRAZINA RAĞMEN BİLDİĞİNİ OKUDU

Odatv'den Mert Taşçılar imzalı resmi yazışmalı belgeli haberine göre Canikli’nin, bu kararı danışmanları, müsteşarları ve müdürlerinin itirazlarına aldırmadan verdiği biliniyor. Kararla birlikte Bakan Canikli, özel antrepolarda hem YGM’lere hem de gümrük memurlarına aynı anda görev verdi. Bu düzenlemeyle birlikte, antrepolarda ikilik oluştu. Oluşan karmaşa sonucunda bir antrepoya denetime giden gümrük müşaviri sorumlu olduğu diğer antrepodaki mal giriş çıkışını durdurmak zorunda kalıyor.

Bu sorunu aşmak için Bakanlıktan, bölge müdürlüklerine bir yazı gönderildi. Yazıda “Gümrük Genel Tebliği uyarınca, denetiminde ve personelin antrepolara gidi ve gelişlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan Doblo veya binek tipi araç ihtiyaçlarının bilinmesine ihtiyaç duyulmaktadır” denildi.

BÜTÇE YOK

Söz konusu yazı doğrultusunda antrepolara 100’ün üzerinde doblo araç alınacağı öğrenildi. Ancak Bakan Nurettin Canikli’nin bu kararı hükümete yaklaşık 630 bin liraya mal olacak. Bakanlık bütçesinde ise böyle bir para ayrılmış değil. Öyle ki bakanlıktan bölge müdürlüklerine gönderilen yazıda da “Bu kapsamda bütçe imkanlarının yetersizliği de dikkate alınarak belirtilen hizlmetlerde kullanılmak üzere, bölge müdürlüğünüz ve bağlantı idarelerin belirtilen taşıtlardan hangisinden asgari olarak ihtiyaç duyulan taşıt sayısının bildirilmesi hususunda gereğini rica ederim” ibaresi yer alıyor.

Bu haber 2954 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi