GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

GİRESUN'DA FETÖ DALGASI MI GELİYOR?

Dursun ONUR

10 Ekim 2017, 00:17

Dursun ONUR


Milliyet yazarı Tolga Şardan, FETÖ soruşturmalarında en büyük delillerden olan ‘ByLock’ ile ilgili yeni gelişmeyi köşesine taşıdı

Şardan’ın iddiasına göre FET֒nün organize ettiği başarısız darbe girişimiyle birlikte 'ByLock' üzerindeki çalışmalar daha da yoğunlaştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi’nin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kendisine ulaştırılan örgütün gizli haberleşme ağı ‘ByLock’ veri tabanı üzerindeki bilgileri farklı geri getirme programlarıyla bir kez daha incelediği savunuldu.

EMNİYET YALANLADI AMA... 30 BİN YENİ BYLOCK'CU...

İddiaya göre yapılan ikinci incelemede, 30 bin yeni 'User ID' daha tespit edildi. Her ne kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada FETÖ/PDY terör örgütünün haberleşme aracı olarak kullandığı ‘Bylock’ sisteminden 30 bin kişinin tespit edildiğine dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirilse de FETÖ terör örgütü ile ilgili araştırma ve soruşturmaların halen devam ettiği ve bu çalışmalar neticesinde yeni bilgi ve belgelere ulaşıldığı kaydediliyor.

MİT- EGM ORTAKLIĞI

Şardan'ın idiasına göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın MİT'ten gelen yaklaşık 215 bin kullanıcı ismi ve 18 milyon dolayındaki ‘ByLock’ yazışmasının adli delil olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile ortak çalışma başlattı.

SAVCILIK KANALIYLA TÜM EMNİYET BİRİMLERİNE GÖNDERİLDİ

İdiaya göre ‘ByLock'la ilgili yapılan çalışmalar neticesinde MİT'in ulaştığı 18 milyon ‘ByLock' yazışmaları tek tek görüntü haline dönüştürüldü. ByLock kullanıcıları arasında geçen ve deşifre edilen 18 milyon yazışma kullanıcıların bulunduğu Giresun dahil illerdeki emniyet birimlerine yine savcılık kanalıyla dağıtıldı.

BTK’DAN HTS ÇALIŞMASI

Şardağ’ın savına bakılırsa, son yeni gelişme ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 'ByLock' verileri üzerindeki çalışması tamamlandı.

Bu manada BTK; özellikle FET֒nün 'ByLock' gerçeğini etkisiz kılmak amacıyla kamuoyuna taşıdığı tartışmaya noktayı koydu. Kurum uzmanları, aylarca süren çalışmalarda, 'ByLock' kullanıcılarının sisteme girdiği cep telefonu baz istasyonlarının tek tek HTS kayıtlarını çıkardı.

‘BYLOCK YÜKLEMEDİM’ GEREKÇESİ GEÇERSİZ

Yazıda öne sürülen bilgilere göre, HTS kayıtlarıyla, cep telefonunda 'ByLock' çıkan FETÖ şüphelilerinin, kendilerinin bu sistemi kullanmadığı ya da kimin tarafından cep telefonuna 'ByLock' yüklendiğini bilmedikleri gibi gerekçeleri geçersiz kılınıyor.

Yani...

'ByLock' yüklenen ve kullanılan cep telefonlarının normal GSM sisteminin kullanıldığı görüşmelerdeki HTS kayıtları, soruşturma dosyalarında yer almaya başladı/başlıyor.

GİRESUN DA VAR MI?

Yine iddiadır.

Özettir.

Bu noktada Giresun dahil 81 ilde emniyet müdürlüklerinin şimdiye kadar ‘ByLock’ kullanmayan ve varlıkları hiç bilinmeyen yeni FETÖ mensuplarını ortaya çıkarmak için düğmeye bastığı değerlendirmesi yapılıyor.

 

Bu haber 3033 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi