GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

YÜREĞİN VARSA HADİ ŞİMDİ KONUŞ BAŞKAN

Dursun ONUR

29 Haziran 2016, 23:16

Dursun ONUR


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da verdiği iftar yemeğinde Mavi Marmara gemisinin İsrail'e yardım götürmesini eleştirerek, 'Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk’ dedi.

Erdoğan, Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'e diz çökmesi hakkında konuştu. Erdoğan yaptığı açıklamada isim  vermeden İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nı (İHH) eleştirdi.

YARDIMI GÖTÜRÜRKEN DÖNEMİN BAŞBAKANINA MI SORDUNUZ?

Erdoğan, ‘20 milyonluk tazminatı alır ya da almazlar. Siz o yardımı götürürken dönemin başbakanına mı sordunuz" diyerek İHH'yi suçlu ilan etti.

İHH, Mavi Marmara filosunu organize eden STK’ların başında geliyordu ve İsrail'in baskını sırasında bizzat İHH Başkanı Bülent Yıldırım da Mavi Marmara gemisindeydi.

Erdoğan şunları söyledi:

‘Türkiye olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım bu bilinmeli ki karşılık milletlerin kazanımı adına bir adımdı. Kazan kazan politikasına göre bu adımları attık. Buralardaki hassasiyetimiz devam edecek. Biz İsrail ile olan ilişkilerimizi niye kesmiştik? Olay malum. Duruşumuzda o günden bugüne değişen olmadı. 3 başlık vardı. Bunun bir tanesi özürdü. Özürü Sayın Obama'nın yanında gerçekleştirdiler. Olayı yaşayan benim. Sen neyi gördün neyi bildin. Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi gösterenler var. İkinci başlığımız tazminattı. 20 milyon dolar 10 şehidimiz için tazminat olarak belirlendi. Bu kanın rakamı olur mu? Böyle bir tazminata karar verilmiş. Alır veya almaz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk. Ama gövde gösterisi olsun diye yapmadık. İsrail'in sözü var. Türkiye üzerinden her türlü yardımın Gazze'ye girmesine izin verilecek.’

İHH'DAN AKP'YE VERYANSIN

Öte yandan bilindiği gibi İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail-Türkiye anlaşmasına tepki gösterdi.

Yıldırım'a göre kazanan İsrail oldu, Türkiye ise hiçbir şey alamadı.

Türkiye ile İsrail arasındaki ipler 2010 yılında Mavi Marmara gemisine yapılan ve 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan o kanlı müdahale koptu. O yardım gemisinde İHH ve dünyanın dört bir yanından gönüllüler vardı. İsrail ile varılan anlaşma sonrası dikkatler bu nedenle İHH'ya yöneldi.

DOĞRUSU ÇOK ŞAŞKINIZ

RS FM'den Yavuz Oğhan'a konuşan Yıldırım, 'Doğrusu şaşkınız' dedi. Anlaşmadan Türkiye'nin hiçbir şey almadığını iddia eden Yıldırım, 'Abluka resmileşti ama ölenlerin yakınları davalardan vazgeçmeyecek' dedi.

Birinci dünya savaşından bu yana ilk kez bir başka devletin askerinin Türk vatandaşlarını öldürdüğünü hatırlatan Bülent Yıldırım'a göre Türkiye'nin elinde hiçbir şey yok:

'Doğrusu biz İHH olarak, şehit yakınları bu konuda biraz şaşkınız. Bunu bir zafer olarak görmüyoruz. İsrail'in kazançlı çıktığını düşünüyoruz. Birinci dünya savaşından bu yana ilk defa bir devletin askeri Türkiyeli sivil insanları öldürdü. Bunun karşılığında birtakım şeyler alınması gerekiyordu. Sadece özür alındı. İsrail ‘özür dilesek de sorumsuzuz, haklı müdahalemden dolayı ortaya çıkan tablodan dolayı özür diliyorum' diyor.'

TAZMİNAT ALINDI SAYILAMAZ

Peki, ya tazminat ya da Gazze ablukasının yumuşatılması? Bülent Yıldırım, "Zaten özür de özür değil, tazminat da tazminat değil" dedi, ablukanın da resmileştiğini iddia etti:

"Tazminat alındı sayılmaz. Bu İsrail'in işine yarayan sorumsuzluk bedeli. Tazminat nedir? Yaptığı haksız fiilden dolayı alınan bedeldir. Bunun uluslararası emsalleri 1 ila 3 milyar dolar arası. Miktar önemli değil, haksız fiilden dolayı ödenseydi tamam ama İsrail bunu bir bağış olarak veriyor. İsrail ‘ben sorumsuzum, yaptığımda haklıydım, ablukayı yasal görüyorum, istenmeyen gelişmeler oldu, çok insan öldü, Türkiye ile ilişkileri de önemsiyorum, bu nedenle doğan zarara karşılık 20 milyon ödüyorum' diyor. Bu tazminat bu şekilde kabul edilirse Amerika'nın BM'nin kabul etmediği ablukayı resmi olarak Türkiye ve İsrail kabul etmiş oluyor."

GAZZE LİMANI AÇILMADI

‘Gazze limanının açılmadığı gözden kaçmasın' diyen Bülent Yıldırım, bütün dünyanın İsrail kontrolünde Aşdod limanından Gazze'ye yardımda bulunduğunu anlattı: "Türkiye özürden sonra büyükelçi gönderseydi protokole gerek kalmadan aynı limanı kullanarak, konut hastane gibi yardımları organize edebilirdi

ANLAŞMA İLE FİLİSTİN MALINA EL KONULUYOR

Yıldırım, 'Burası gözden kaçıyor. İsrail Gazze'deki doğalgazı çıkarmayı hedefliyor. Gazze karasularında tespit edilen doğalgaz yatakları var. Bu maliyeti çok düşük yataklar. O doğalgazı çıkartıp Avrupa'ya satmak istiyor İsrail. Yani Filistinlilerin malına el koyuyor' dedi.

AMBARGONUN KALDIRILDIĞI DOĞRU DEĞİL

Ölenlerin ve yaralananların açtıkları davaların imzalanan protokol ve bu protokolün Meclis'ten geçmesi ile düşeceğine ilişkin iddiaları da doğrulamadı

Yıldırım: 'Dava kan sahibinindir, bu davaların düşmesi mümkün değil.' Peki, tablo hiç mi değişmedi? Bu soruya İHH Başkanı 'Şu an artı bir şey görünmüyor'' sözleri ile yanıt verdi. Yıldırım'a göre bundan böyle Türkiye, Filistin ile daha ilgili olacak o kadar, ambargonun kaldırıldığı da doğru değil.

Ancakkkk...

Arşiv de tarih de unutmaz.

Bugün 'bana mı sordunuz' diyen Erdoğan Mavi Marmara için bakın dün ne demişti.

HANİ İHH YARDIM ÖRGÜTÜYDÜ... BU NASIL BiR ÇARK BÖYLE?

Bugün yaptığı açıklamada Mavi Marmara için"günün başbakanına mı sordunuz" diyen Erdoğan, daha önce Mavi Marmara'yı organize eden İHH için övgüler dizmişti.

Lütfen hatırlayın.

2014 yılında Mavi Marmara Gemisi'ndeki insani yardım organizasyonunu gerçekleştiren İHH İnsani Yardım Vakfı'na sahip çıkan Erdoğan, CHP, HDP ve MHP'nin İHH'ya saldırdığını iddia ederek 'Kimdir bu İnsani Yardın Kuruluşu? Mavi Marmara ile Gazzeli bebeklere ilaç götüren, mama götüren, gıda götüren, bunun için de ölümü göze alan bir yardım örgütü' demişti.

İHH'nın birçok ülkeye yardım götürdüğünü hatırlatan Erdoğan,'Dünyanın her yerinde masumların, yoksulların bu yardım kuruluşunu görünce yürekleri ferahlıyor' diye konuşmuştu.

Gün döndü devran döndü.

E şimdi burdan yakın algı oyuncuları.

Artık yemez...

Dinci takımı topunuza...

Van münittttttttttttttttttt..

 

 

 

 

Bu haber 3017 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi