GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ÜNİVERSİTEDE BÜYÜK VURGUN

Dursun ONUR

24 Şubat 2016, 12:25

Dursun ONUR


Giresun Üniversitesi’ndeki ‘tıbbi cihaz’ vurgunu Sayıştay raporu ile ortaya çıktı. Üniversite yönetimi, laboratuvarlar için satın alınan birçok ürüne, piyasa fiyatının çok üzerinde bedeller ödedi. 116 bin TL’lik endoskopi aygıtına 255 bin, 148 binlik beyin mikroskobuna 218 bin TL verilmesi bunlardan yalnızca birkaçı.

SKANDAL ZİNCİRİ

Sayıştay Başkanlığı'nın hazırladığı denetim raporu, 2014 yılında Giresun Üniversitesi'ndeki (GÜ) büyük vurgunu ortaya çıkardı. GÜ Tıp Fakültesi biyokimya laboratuvarlarında kullanılan tıbbi cihazların ihaleyle satın alınmadığını belgeleyen rapor, makinelerin fahiş fiyatla satın alındığını ifşa etti.

Skadal zincirinin sıralandığı rapora göre, 1 adet 'HD Video Endoskopi Sistemi'ne üniversite yönetimi tarafından tam 255 bin TL ödendi. Oysaki aynı sistemi, Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği yarı fiyatından daha azına 116 bin 800 TL'ye, Edirne Kamu Hastaneleri Birliği ise 139 bin TL'ye satın aldı.

626 BİN LİRA ZARAR

GÜ, 1 adet 'Beyin Cerrahi Mikroskobu'nu ise 218 bin TL'ye satın aldı. Aynı cihaz Karaman Kamu Hastaneleri Birliği tarafından 148 bin TL'ye satın alındı. 1 adet 'Mikroskobi Kabini'ne ise üniversitenin ihale heyeti tarafından 35 bin 300 TL verildi. Oysa aynı cihazı Aydın Kuşadası Devlet Hastanesi 13 bin 125 TL'ye, Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği ise 8 bin 250 TL'ye satın aldı. Sözkonusu rakamlar, Giresun Üniversitesi'nin birçok tıbbi cihazı fahiş fiyatla satın alarak kamuyu zarara uğrattığını ortaya döktü. GÜ'nin bu şekilde devleti toplamda 626 bin 811 lira zarar ettirdiği tespit edildi.

İHALEDEKİ USÜLSÜZLÜKLER

Sayıştay'ın tespit ettiği usulsüzlükler bunlarla sınırlı değil. Daha teslim alınmayan bazı ürünler için, işlem tamamlanmış gibi tutanak tutuldu. GÜ'nün sipariş verdiği tıbbi cihazlardan bazıları 22 Kasım 2014 günü İstanbul'dan yola çıktı. Ancak ürünler henüz yolda iken aynı gün içinde Üniversite Muayene Kabul Komisyonu tarafından 'ürün teslim alınmış gibi' tutanak düzenlendi. 23 Aralık'ta İzmir'den gönderilen cihazlar için ise sözkonusu komisyon, 22 Aralık'ta 'teslim alındı' tutanağı düzenledi. Piyasa bedelinin çok üzerinde satın alınan ürünlerden bir kısmı için ödemeler ise, paket üniversiteye ulaşmadan çok önce yapıldı.

YÖK EL ATACAK MI?

Skandalın ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan Giresun Üniversitesi yönetimi, 2014 yılında edinilen tıbbi cihazların uygun fiyata satın alındığını, 'fahiş fiyat' iddiasının gerçekdışı olduğunu savundu. Kamunun zarara uğratılmadığını iddia eden GÜ yönetimi hakkında, Sayıştay rapor sonrası YÖK tarafından soruşturma yapılıp yapılmayacağı merak konusu.

 


Kaynak:  Yeni Şafak

Bu haber 3238 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi