GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

İTALYANLAR’DAN GİRESUN ÇIKARMASI

Dursun ONUR

27 Mart 2017, 16:52

Dursun ONUR


Giresun’un kardeş şehir olduğu İtalya’nın Alba kenti Belediye Başkanı Maurizio Marello, İtalya’nın eski Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili, Fındık Derneği Başkanı Flavio Borgna ve beraberindeki heyet Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret etti.

Konuklarını çiçeklerle karşılayan Başkan Aksu , Giresun’un dünyadaki fındığın merkezi olduğunu hatırlattı.

GİRESUN FINDIĞIN MERKEZİ

‘Sizleri burada görmekten büyük mutluluk duyuyorum.’ diyen Aksu, ‘Çok ortak noktamız var. Giresun, 5000 yıllık tarihi olan Venedik ve Cenevizliler zamanında deniz ticaretinin asıl olduğu merkezlerden bir tanesidir. Giresun’a dünyadaki fındığın merkezi diyebiliriz. Aynı zamanda kirazın dünyaya yayıldığı bir kenttir. Kiraz 2 bin yıl önce Japonya başta olmak üzere Avrupa’nın belli noktalarına buradan yayılmıştır’ dedi.

KARDEŞ ŞEHİR OLMAMIZI SAĞLAYANLARA TEŞEKKÜR

İtalya Alba Belediye Başkanı Maurizio Marello da Giresun hakkında güzel bilgiler aldıklarını belirterek, ‘Alba’nın 6 kardeş şehri var. Giresun için fındık kardeşliği diyebiliriz. Burada sıcak bir karşılama oldu. Kendimizi evimizde hissettik. Başta Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu olmak üzere kardeş şehir olmamızı sağlayanlara teşekkür ediyorum’ şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, konuklarına özel tasarım, gümüş fındık çotanağı hediye etti. Alba Belediye Başkanı Belediye Başkanı Maurizio Marello ise Başkan Aksu’ya kentin bir albümünü ve Alba armalı bir saat hediye ederek; ‘Baktığınızda bizi hatırlamanız için’ dedi.

Kardeş Şehir Alba’dan gelen misafirler daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nı da ziyaret etti.

 

 

Bu haber 1617 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi