GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HAY AĞZINA SAĞLIK

Dursun ONUR

09 Ocak 2015, 11:10

Dursun ONUR

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Aksu mesajında, özgür basının herkese lazım olduğunu, basın mensuplarının büyük bir baskı ve gelecek endişesi altında görev yapmaya çalıştığını vurguladı.

Aksu mesajında, 'Zor şartlarda görev yapan gazeteciler, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirmeye çalışırken, kendi özgürlükleri tartışılır durumdadır. Özgür olmayan basın, görevini nasıl yerine getirebilir. Demokrasinin en temel kurallarından olan halkın haber alma özgürlüğü ve bağımsız yargı, son dönemlerde ciddi şekilde yıpranma içersine sokulmuştur. Basın mensupları ekonomik ve sosyal açıdan arzulanan seviyeye ulaşamamıştır. Basının görev yaparken karşılaştığı baskılar, yeni bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağımsız yargının, bağımsız basının hepimize lazım olduğunu toplumun her kesiminin benimsemesi gerekir' dedi.

GAZETECİLER BASKI ALTINDA

Başkan Aksu devamla şunları söyledi:

'10 Ocak 1961 yılında önemli kazanımlar elde eden gazeteciler, bugün işsiz kalma ve gelecek endişesini taşımaktadır. Birçok basın mensubu yaptıkları haber, yazdıkları kitaplar nedeniyle yargılanmakta, hatta cezaevine konulmaktadır. Görev sırasında yaşamını yitiren gazeteciler ve aileleri unutulmamalıdır.

Gazetecilerin özgür ve çağdaş hukuk normlarında, ekonomik ve sosyal seviyesi yükselmiş şekilde görev yapmaları, demokrasimizin güçlenmesi, geleceğimizin aydınlanması açısından son derece önemlidir.

Başta ilimizde görev yapan gazetecilerin, ulusal alanda görev yapan gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, daha çağdaş, daha özgür çalışma koşulları dilerim.'

Bu haber 2084 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi