GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

AKP ADAY LİSTESİ 'AH GİRESUN AH'

Dursun ONUR

10 Nisan 2015, 19:16

Dursun ONUR


Bugüne değin siyaset ve reel politikle alakadar olmamaya, olabildiğince bu kirli alandan uzak durmaya özen gösterdim, bundan sonra ise çok daha itinalı olma ve uzakta kalma azmindeyim. Bunun sebebi, Türkiye’nin reel politik alanında kullanılan dilin, bizim konuşup anlaştığımız hasbi dil olmaması, bu alandaki insan ilişkilerinin kimi zaman hiç bir insani, ahlaki ilkeye dayanmaması, kısaca reel politik alanının kimi zaman temizi pisten ayırt etmeyi imkânsız kılacak düzeyde hesapçı, çıkarcı, karanlık ve karmaşık olmasıdır.

BİR SEÇİM BİLEREK İSTEYEREK NASIL KAYBEDİLİR?

Ne var ki reel politiğe bu denli mesafeli olmam, genelde ülkemde, özelde ise memleketim Giresun’da, en azından dünya görüşü itibariyle kendimi yakın hissettiğim bir siyasi partinin aday tercihleri hakkında fikir ve kanaat belirtmeme engel teşkil etmiyor. Buradan hareketle, 7 Haziran 2015 seçimleri için AK Parti tarafından açıklanan aday listesi, en azından benim için, “Bir seçim bilerek isteyerek nasıl kaybedilir?” başlıklı bir sosyolojik tez konusu olmaya namzet görünüyor. Hoş, bundan önceki birkaç yerel seçim de aday tercihleri ve neticeleri itibariyle siyaset sosyolojisi araştırmacılarına yeterli malzeme içeriyor.

SEÇİM BÖLGESİNİ VE MEMLEKETİ GARSONİYER GİBİ KULLANAN VEKİL

On küsur yıldan beri Giresun’daki Ak Parti seçmeninin iradesini bir tek milletvekilinin şahsi/indi arzu, heves, tercih ve tensibine mahkûm etmek, üstelik üç dönem boyunca kerhen de olsa kendisini milletvekili seçen on binlerce Giresunlunun gözünün içine baka kendi seçim bölgesini ve memleketini adeta garsoniyer gibi kullanan bu milletvekiline ait aday tercihlerinin önceki seçimlerde ne tür sonuçlar verdiğini görerek ve bilerek şimdi bir kez daha büyük bir ihtimalle yine aynı şahsın tercih ve tensibini dikkate almak ve sonuçta belki on küsur yıl boyunca Giresun’la hemen hiç bir ilişki kurmayan, üstelik yıllarca bilindik Saadetçiliğin sekter diliyle sağda solda tekfir edebiyatı yapan birini aday listesinin en başına koymak, kuşkusuz  her babayiğidin becerebileceği bir marifet olmasa gerektir.

DEVEYE DİKEN, İNSANA SIKINTI VEREN...

Bu durum, -okurlardan çok özür dilerim- ama maalesef “Deveye diken, insana sıkıntı veren yaranır” sözünü hatırlatıyor.

Haliyle, Giresunlu hemşehrilerimden bir sonraki seçimde AK Parti’den aday olmayı düşünenler, adaylıklarını garanti altına alabilmeleri için, siyasi alanda iyi niyetle çalışıp didinmeyi tez elden bırakıp, “sıkıntı verme”ye başlamaları ve eğer mümkünse Giresun’dan ayrılıp beş-on yılda bir uğramalarıama özellikle de seçimden üç beş ay önce şöyle bir ortalıkta boy salmaları kesinlikle daha isabetli görünüyor.

AK PARTİ İKİ MİLLETVEKİLİNİ BAŞARI SAYMALI VE ÖPÜP BAŞINA KOYMALI

Galip ihtimalle, AK Parti bu müstakbel seçimde, Giresun özelinde şahit olunana benzer aday tercihlerinin de kısmî olumsuz etkisiyle, iniş trendine girecek gibi görünüyor. Giresun özelinde konuşmak gerekirse, AK Parti, 7 Haziran seçiminde ikinci milletvekilini başarı saymalı ve güç bela kotaracağı bu sonucu öpüp başına koymalıdır. Kuşkusuz, bu durum Ak Parti karşıtlarını daha şimdiden bayram havasına sokuyor ama bizim için maalesef çok can sıkıyor, aynı zamanda ülkenin yakın gelecekte nelere sahne olabileceği noktasında çok da ürkütüyor.

Çünkü başta Fethullah çetesi olmak üzere, Gezici, Kabataşçı, Ulusalcı bütün çevreler on küsur yıldır biriktirdikleri öfkeyi kusmak ve rövanşalmak için pusuda hazır bekliyor. TSK bünyesinde saklı olan ve henüz dışa vurmayan öfke düzeyi ise henüz pek kestirilemiyor.

Ülke bizim için bu denli diken üstündeyken, AK Parti en azından Giresun özelinde hovardalık yapmaya, “Ayı balı bol bulunca orasına burasına sürermiş” sözünü hatırlatır biçimde tuhaf işler yapmayı sürdürüyor. Hâliyle, bize de bu saatten sonra, “Kendi düşen ağlamaz” deyip kendi işimize bakmaktan başka bir şey düşmüyor. 

Bu haber 3580 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi