GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

AHMET ERİLLİ GELİYOR

Dursun ONUR

25 Şubat 2015, 11:51

Dursun ONUR

Alucra eski Belediye Başkanı Ahmet Erilli'nin Ak Parti'den Giresun milletvekili aday adayı olması sevinç yarattı. Yarın (26 Şubat 2015 Perşembe günü)  saat 13.00’de Ak Parti İl Başkanlığı’nda aday tanıtım toplantısı yapacak olan Erilli, Giresun’un hizmetine talip olduğunu dile getirdi.

‘Milli Görüş’ tabanından gelen ve aktif siyasete 1994 yılında Refah Partisi’nden Alucra Belediye Meclisi Üyesi seçilerek başlayan Erilli, 1999 seçimlerinde aday gösterildiği Fazilet Partisi’nden Alucra Belediye Başkanlığını kazanan ve Ak Parti’ye ilk katılan isimler arasında adını yazdırdı.

Belediye başkanlığı dönemindeki başarılı çalışmalarıyla ve temiz sicili ile siyaset sahnesinde iz bırakan Alucra eski Belediye Başkanı Ahmet Erilli, yeni Türkiye’nin inşasında da rol almak için milletvekili aday adaylığı müracaatını Ak Parti Genel Merkezi’ne yaptı. Erilli’nin Ak Parti’den milletvekili aday adayı olması parti tabanında büyük sevinç yarattı.

2001 yılında Ak Parti’nin kuruluşu Alucra ilçesinde açıklandığında belediye başkanı olan ve bu harekete açık destek verenler arasına adını yazdıran Erilli, gençlik yıllarında da lisanslı güreşçi ve güreş hakemi olarak sporcu kimliği ile hatırlanıyor.
Belediye Başkanlığı döneminde sayısız başarılı işlere imza atan Erilli, bütçesinden fazla borcu olan Alucra Belediyesi’ni düzlüğe çıkartan başarılı belediye başkanı olarak siyaset sahnesinde iz bırakan Alucra eski Belediye Başkanı Ahmet Erilli, evli ve 4 çocuk babası olup, iyi derecede Arapça bilmektedir.

ERİLLİ’NİN ÖZ GEÇMİŞİ…


Ahmet Erilli, 9 Temmuz 1952 tarihinde Alucra ilçesine Babapınar Mahallesi’nde doğdu. Öğrenim hayatına Beyoğlu Kasımpaşa Kadı Mehmet İlkokulu'nda başladı. Lise öğrenimini İstanbul Şişli Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü'nde yaptı. 1969-1970 yıllarında Özel sektörde çalıştığı zamanlarda T.C. MEB Sultan Ahmet Akşam Teknoloji Ve Teknik Resim bölümü kursunu bitirdi. 1983 yılında T.C. MEB Ustalık Belgesi ve Eğitici Usta Belgesini aldı. 1970 - 1984 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Kasımpaşa Haliç Tersanesinde gemi makine ve motorları imalat ve onarım uzmanı olarak görev yaptı. Askerlik görevine 3 Mart 1972 tarihinde başlayıp 3 Kasım 1973 tarihinde Ankara Kara Havacılık okulundan terhis oldu. Haliç tersanesinde çalıştığı süre içerisinde, tersane yönetiminde ve Liman Dok sendikası yönetim kurulunda 3 yıl görev yaptı. 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye' ye Batı ve ABD'nin uyguladığı ambargoyu Haliç tersanesinde, gemi motoru, kaverleri ve makine aksanlarının ve hidrolik gemi dümen sistemlerinin milli olarak üretilmesine katkıda bulunarak ambargonun delinmesinde pay sahibi oldu. 
Askerlik Öncesi ve sonrası 10 yıl boyunca lisanslı Güreşçilik ve Güreş hakemliği yaptı. 
12 Temmuz 1984 tarihinde kamu sektöründen istifa ederek tazminat talep etmeden Ankara Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda yapılan imtihanda binlerce kişi arasından sıyrılarak Suudi Arabistan’a uzman usta olarak gitti. Burada bulunduğu 8 yıl süre zarfında Suudi Arabistan Krallığı Kızıl Deniz Sahil Muhafaza Komutanlığı AL-VEDCH şehri Askeri Tersanesi kuruluşuna katkılar yaptı. Bu tersane de makine atölyesinde imalat – tamirat teknik amiri olarak görev yaptı. Burada başarılı bir şekilde görevini ifa etti. Suudi Arabistan Krallığı Kızıl Deniz Sahil Muhafaza Komutanlığı'nın gitmemesi için yaptıkları cazip tekliflerine rağmen ailesinin ısrarı üzerine Türkiye' ye döndü.
1994 yılında İstanbul' da açılan Belediyecilik ve Mahalli idareler kurusunu bitirdi. Aynı sene Belediye seçimlerinde Giresun Alucra Belediyesi meclis üyesi olarak seçildi. Ayrıca Hac ve Umre Organizasyonu yapan A grubu Turizm şirketlerine delil ve tercümanlık, yurt içi ve yurt dışı teknik danışmanlık hizmeti verdi. 
1992 -1995 yılları arasında iki dönem Giresun ili Alucra ilçesi Babapınar Mahallesi Derneği yönetim kurulu başkanlığı yaptı. 1996-1999 yılları arasında Giresun Alucra İHL Okul Yaptırma ve İdame Ettirme Derneği Başkanlığı yaptı. Yunus Emre'nin "Yaratılanı severim yaratandan ötürü" ve Peygamber efendimizin "İnsanların en hayırlısı, insanlara en faydalı olandır" sözlerini kendisine şiar edinen Ahmet Erilli, insanlara ve diğer canlılara başları sıkıştığında yardım etmekten memnuniyet duyar. Her türlü teknolojik arızanın tamirinde ve Makine Teknolojileri buluşları çalışmasında çıkar gözetmeksizin fahri olarak hizmet etmeyi sever.
1999 yılı Giresun Alucra belediye seçimlerinde hemşerilerinin ısrarına dayanamadı ve Belediye seçimlerine katılarak belediye başkanı seçildi. Eski parayla yıllık 240 milyar TL bütçeli belediyeyi 300 milyar TL den fazla borçla teslim alan Ahmet Erilli 'nin ilk işi Cumhuriyet tarihinde ilk defa Alucra Belediyesi’ne Makine Tamir Atölyesi ile taş kırma (Konkosör) tesisi kurmak oldu. Kendi personeli ile taş kırma ve mıcır tesisini, görevine başladığı ilk yılda faaliyete geçirdi. Her yıl inşaat döneminde 35 bin metreküp değişik ebatlarda mıcır üretimi gerçekleştirerek belediyeye gelir sağladı. 
Alucra Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne resmi talepleri karşılığında ücretsiz mıcır verilmesini sağladı.
26 Şubat 2003 tarihinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde Giresun Alucra Meslek Yüksek Okulu açılması kararı alınmasında pay sahibi oldu. 
2002 yılında Kelkit Vadisi'nin modern iş merkezi Alucra Belediyesi'nce deprem yönetmeliğine uygun başlandı.
Belediye şehir içme suyuna ilave sondaj çalışmaları yaptırdı. Çıkarılan içme suyunu şebeke hattına bağladı. Alucra'ya harita imar planı ifraz alt yapı çalışması yapılmasını sağladı. Belediyeye Hidromek marka iş makinesi, Mercedes vidanjör, MAN otobüs, BMC fatih kamyon, Pro 620 4x4 modern itfaiye aracının Giresun Valiliği’nden alınmasını sağladı. 
Belediye bünyesinde kurduğu makine imalat atölyesinde Hartox çeliğinden iş makinesi hafriyat kovaları imalatı yaptı. Ayrıca parke bordür tesisi yenileyerek her yıl üretime devam etti. 
Temmuz 2001 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Ak Parti 'nin kuruluşunu kırk beş bin kişinin katılımıyla ilk olarak Giresun ili Alucra ilçesinde açıkladı. Alucra Belediyesi, Alucra halkıyla beraber canla başla çalışarak,
Alucra Peksimet Tepesi festival alanının sahne çalışmaları 
Doğal kaynak suyu getirilmesi, su deposu yapılması ve su sebilleri kurulması
Bay ve bayan tuvaletlerinin hijyenik olarak yapılması
Festival alanına geliş ve gidiş yollarının yapılması 
Gelen misafirler otel ve misafirhanelere sığmadığından Alucra halkının evlerinde misafir edilerek ağırlanması
sağlanarak Ak Parti'nin medeniyet ve haysiyet yürüyüşünün ilk adımı atılmıştır. AK Parti Alucra'da doğmuştur.
Ahmet Erili, Ak Parti kurulduğunda Ak Parti'ye giren ilk belediye başkanıdır.
Ahmet Erilli, Belediye başkanlığı boyunca burada değinilmeyen sayısız hizmetlere ve başarılara imza attı.
2004 belediye seçimlerinde Ak partiden Alucra belediyesine aday gösterildi. Fakat Ak parti adayı olamayan kişinin bağımsız olarak aday olması, Ak partili bazı kişilerin bağımsız belediye başkanı adayı için yoğun çalışmalarından dolayı Ak partinin oylarının bölünmesi Ahmet Erilli ve Bağımsız adayın seçimi kaybetmesine neden olmuştur.
2005 – 2013 yılları arasında bir Suudi Arabistan firması aracılığı ile üç kıtaya Türkiye’de üretilen makinelerin satışını ve motor yenileme tesisi kuruluşu, eğitim verilmesi hususunda görevlendirildi. 8 yıl süreyle Suudi Arabistan Yusuf Abdurrahim Muhammed Senyor firmasında görev yaptı. 
2002 yılında Türkiye de ve Dünya da ilk defa itfaiyecilik sektöründe kış aylarında -30 derecede su pompası ve vana sistemlerinin dondan korunma projesi Başkan Ahmet Erilliye aittir. Bu proje İzmir Volkan itfaiyede uygulanarak başarı ile sonuç alınmıştır. Ahmet Erilli, bu buluşuna patent almayıp Merhum Annesi Hamide Erilli'nin ruhuna armağan etmiştir.
Ahmet Erilli, Giresunlu sanayici Serdarlar Makine Sanayi Ostim Ankara Motor Yenileme Makinesi Provalve 800 - 1600 Sübap yuva gayd işleme ARGE çalışmalarında fahri yardımcı oldu. Patentli bu makinenin üç kıtada tanıtımını satışını eğitimini vererek dünya markası olmasını sağladı.
Milletvekili seçildiğinde yapmak istediği projelerinden biri, Giresunlu gençlere yeni iş imkanları sağlayıp göçü engellemek maksadıyla ORDU-GİRESUN CNC ve Universal torna takım tezgahları, motor yenileme makineleri ve çikolata sanayi makineleri, çöp imha makineleri imalatının yapıldığı halkımızın ortaklığı ve devlet teşviki yardımıyla Organize Sanayi Bölgesinde Anonim şirket kurulması ve bu anonim şirkete milletvekili maaşının yarısını vererek paydaş olmaktır.

Bu haber 4031 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi