GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

VALİ KARAHAN OLAYA EL KOYAR MI?

Dursun ONUR

30 Ekim 2014, 09:48

Dursun ONUR

İmtiyaz sahipliğini Harun Saygılı'nın yaptığı giresunhaberci.net internet sitesinin haberine göre Güce Belediye Başkanı Aytekin Geçgel, yol inşaatı yapan şirketin şantiye giriş çıkışını grayderle kapattı.

Geçgel'in hukuksuz eylemlerine Güce Kaymakamlığı sessiz kalırken, Giresun Valisi Hasan Karahan'ın konuyla ilgili nasıl bir tutum sergileyeceği merakla bekleniyor.

Güce’de yapımı devem eden karayolu inşaatının Ak Partili Belediye Başkanı Aytekin Geçgel tarafından engellenmesine yönelik eylemler yargıya taşındı. Şantiye giriş çıkışının grayderle kapatılarak, 'iş ve çalışma hürriyetini ihlal edilmesi' kamuoyunda şok yaratırken, yetkililerin kanunsuzluğa göz yumması ve sessizliği dikkat çekti.

BAŞKAN GEÇGEL PROTOKOLE UYMADI!


5 Mayıs 2012 tarihinde Güce ilçesine bağlı Tevekli Mahallesi’ndeki ilkokulun binası ve alanı dönemin belediye başkanı Osman Karabatak tarafından düzenlenen protokol ile ‘YOL İNŞAATI BİTENE KADAR’ Güce Proje iş ortaklığına tahsis edildi. Ancak, 30 Mart’ta göreve gelen ve koltuğuna ısınamayan başkan Aytekin Geçgel’in yasal zeminde yürüyen protokolü neden hukuksuzca iptal etmek istediği merak konusu olmaya devam ediyor.

ŞANTİYE GİRİŞ ÇIKIŞINI KİM KAPATTI?


Yol inşaatı kamulaştırmada yaşanan sorunlar nedeniyle adeta kaplumbağa hızıyla ilerlerken, Güce Belediye Başkanı Aytekin Geçgel, 22 Eylül’de şirketin 10 gün içinde şantiye alanını boşaltmasını talep etti. Firma yetkilileri de başkan Geçgel’in hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeksizin ve protokol süresi dolmadan şantiye alanını boşaltma talebini yargıya taşıdı. Şirketin Ordu İdare Mahkemesi’ne açtığı davada ‘YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI’ çıktı. Ancak, 17 Ekim 2014 tarihli mahkeme kararına uymayan başkan Geçgel, karayolu inşaatını durdurmak için 21 Ekim’de İl Özel İdareye ait iş makinesiyle (Grayder-86-21454) şantiye giriş çıkışını kapatarak ekiplerin çalışmasını engelledi. Bu olay da polis kayıtlarıyla belgelendi, yolu kapatan grayder fotoğraflandı.
Şantiye girişindeki grayder hukuksuzluğun abidesi olarak 21 Ekim'den itibaren yerinden kaldırılmazken, yol inşaatı da bu nedenle tamamen durdu.

NERDE BU DEVLET?


Başkan Geçgel'in talimatıyla şantiye giriş çıkışı grayderle kapatılırken, belediye ekiplerinin şantiye alanına araçlarla kum stoklaması da Güney Doğu Bölgesi'nde yaşanan olayların benzeri olarak yorumlanıyor. Çünkü, şantiye basma eylemleriyle ilgili haberler ağırlıklı olarak Güneydoğu'da PKK tarafından yapılıyor. Ancak, eylemler Güce'deki gibi haftalarca sürmüyor, devlet olayları bastırıyor. Kamuoyu adına soruyoruz: 'NERDE BU DEVLET? Şantiye girişi 21 Ekim'den itibaren neden, hangi kanuni gerekçelerle kapalı tutuluyor?'

VALİ KARAHAN’IN OLAYDAN BİLGİSİ VAR MI?


Güce’de yaşanan skandalın ardından gözler Giresun Valisi Hasan Karahan’a çevrildi. İl Özel İdare tarafından kullanım için Güce Belediyesi’ne tahsis edilen iş makinesinin şantiye giriş çıkışını 21 Ekim'den itibaren kapalı tutması kamuoyunda ‘Devletin resmi araçlarıyla eşkıyalık mı yapılıyor?’sorusunu gündeme taşıdı. Devetin resmi aracıyla yo firmasının şantiye giriş çıkışını kanunsuz olarak kapatan; iş ve çalışma hürriyetini ihlal eden başkan Geçgel'in eylemlerine Güce Kaymakamlığı sessiz kalırken, Giresun Valisi Hasan Karahan’ın konuyla ilgili nasıl bir tutum sergileyeceği merakla bekleniyor

Bu haber 2959 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi