GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
CHP’Lİ TIĞLI, ÇKS’Yİ MECLİS’E TAŞIDI

CHP’Lİ TIĞLI, ÇKS’Yİ MECLİS’E TAŞIDI

Tarih 14 Temmuz 2020, 17:54 Editör Dursun ONUR

TIME POLİTİKA HABER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, pandemi döneminde alan bazlı gelir desteği başvurusunu yapamayan çiftçilerin sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, pandemi döneminde alan bazlı gelir desteği başvurusunu yapamayan çiftçilerin sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı.

Yaşanan pandemi sürecinde tarımın ve üretimin dolayısıyla Türk çiftçisinin öneminin çok daha fazla arttığına dikkat çeken Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

ÇİFTÇİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Tığlı verdiği önergede, 27.05.2014 tarih 29012 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nin uygulama esaslarına göre çiftçilerin ÇKS’ye kaydı, ÇKS kontrolleri ve güncellenmeleri için istenilen bilgi ve belgelerle il ve/ilçe Tarım ve Orman müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğinin belirtildiğini dile getirerek,'30.12.2014 tarihli 29221 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan Çifti Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri çerçevesinde üretim yılına ilişkin çiftçi başvurularının her üretim yılının 30 Haziran tarihinde sona ereceği ifade edilmektedir. İlgili yönetmelik, genelge ve tebliğ kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dâhil üreticiler, mazot, gübre desteği Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği, Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım, Yem Bitkileri, Fark Ödemesi gibi desteklemelerden faydalanabilmektedirler. Arazilerinin bulunduğu İl/İlçe Tarım ve Orman müdürlüklerine 30 Haziran 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmayan üreticilerimiz bakanlıkça uygulanan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden yürütülen desteklemelerden faydalanamayacaktır. Olağanüstü bir yıl geçirdiğimiz düşünülecek olursa, tarımsal üretimin öneminin bir kat daha arttığı salgın döneminde, coronavirüs yasakları kapsamında ilan ve duyuruları takip edemeyen çok sayıda üretici belirtilen süre içinde başvurusunu yapamamıştır' diyerek çiftçinin bu mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu haber 596 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

GİRESUN AKP’DE ‘BAŞKANLIK’ OYUNLARI...

GİRESUN AKP’DE ‘BAŞKANLIK’ OYUNLARI... TIME ÖZEL KULİS HABER- Giresun’da ilçe kongrelerini hemen hemen tamamlayan AKP’de gözler Kasım veya Aralık ayında g...

DEVA PARTİSİ GİRESUN’DA SAHAYA İNDİ

DEVA PARTİSİ GİRESUN’DA SAHAYA İNDİ TIME POLİTİKA HABER- Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Giresun il teşkilatı sahaya indi.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi