GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
BELEDİYENİN TOPLAM BORCUNU AÇIKLADI

BELEDİYENİN TOPLAM BORCUNU AÇIKLADI

Tarih 24 Nisan 2024, 18:31 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME GÜNCEL HABER- Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse, belediyenin toplam borcunu açıkladı.


Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse, düzenlediği ilk basın toplantısında belediyenin mali tablosuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Belediyenin Kale Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Köse, kendilerine rekor düzeyde bir borç yükü bırakıldığını söyleyerek, belediyenin toplam borcunun 1 milyar 714 milyon lira olduğunu açıkladı.

Başkan Fuat Köse, 31 Mart’ta tarihi bir farkla göreve seçildiklerini belirterek, Giresun’a Giresunlu’ya hizmet etmek için bu yola çıktıklarını savundu.

'Karşılaştığımız mali tabloyu Giresunlu her geçen gün sabırsızlıkla bizden öğrenmek istedi' diyen Köse,'Giresun Belediyesi'nin yani dükkanın sahibi Giresunlu'dur. Bize çalışmamız için yetki vermiştir. Giresunlu ne isterse onu yapmaya mecburuz. Belediyemizin ekonomik tablosunu açıklayacağız' dedi.

Başkan Köse şunları ifade etti:

ART NİYET HİSSETTİM

'Giresunlu'nun ne kadar borcu var. Giresunlu'nun parası ne olmuş, nereye gitmiş. Giresunlu bunu bilmek istiyor. Onlar yönetimde olduğu sürece bizler meclis üyesi olarak hep sorduk. 300-400 Milyon TL, 500-600 Milyon TL falan dendi. Kurumun böyle bir ciddiyeti olmaz. Yine Giresunlu'nun kendi hakkını savunmak için yolladığı mecliste bunları sorduk, bu şekilde cevaplar aldık. Görevi bıraktıktan sonra görev aşkına düştüler. Görevdeyken değil, görevleri bitince yetkileri olmamasına rağmen borcu açıkladılar. Giresun Belediyesi’nin borcunu Giresun Belediye Başkanı açıklar. Ben de açıklıyorum; Giresun Belediyesi'nin borcu 1 milyar 714 milyon 887 bin lira.

Daha öncelerde olduğu gibi bir art niyet hissettim. Giresunlu ne hali varsa görsün dediler. Bu defter daha kapanmadı. Bu defteri biz kapatacağız. Bu hesabı biz vereceğiz. Kimse üzerine düşmeyen işlere karışmasın. Eleştiriyorum ama o kadar da kötü değiller. Giresun Belediyesi bundan önceki dönemde borç miktarıyla birlikte nüfusa göre irdelendiğinde Türkiye’de şampiyon oldu. Sorumsuzca bundan sonra ne olacak, belediye nasıl çalışacak, işçinin maaşı nasıl verilecek, bu evlere su nasıl yollanacak park bahçe nasıl gönderilecek çocuklar nasıl spor yapacak fakirler nasıl desteklenecek hiç düşünülmemiş. Sorumsuzca bundan sonra bu şehirde ne olacak denmemiş. Ne Allah'tan korkuları var, ne de Giresunlu'dan.

Bu kötü zihniyetlerini uygulayacakları kurumları çekip aldık. Onlara bir iyilik yaptık. Seçim sürecinde bu ekipte hiçbir şey bulamadılar. Bizim ekibimizin bizim arkadaşlarımızın birinci sırası liyakatti. Bunlar personele maaş veremez dediler. Ben çalışan arkadaşlarımıza maaş veremeyince rahat mı edeceksiniz, keyiflenecek misiniz. Çalışan arkadaşlarım Giresunlu değil mi. Ancak hiçbir şeyin bizim için bahane olmadığını da söylemek istiyorum.'

Köse açıklamalarına şöyle devam etti:

FESLİ ZİHNİYETİ-ÇEKLER HAVADA UÇUŞUYOR

'Seçim sürecinde 6,5 milyon liraya özel bir restorandan ihale yapıp yemek aldılar. 20 günde yemeklere davet edilenler de oy kullanan kişiler. Giresunlu makarnayla yemekle oy vermiyor. Henüz mazbata almadan aşevi tırıyla meydana çektik. Belediyemizin cefakar çalışanlarıyla biz belediye meclis üyeleri el birliğiyle kumanyasını aldık. Ondan sonraki günler duyarlı hemşehrilerimiz bize iş bırakmadılar. 9 günlük iftar yemeğinde öğrenci, işçi, durumu olmayan hemşehrilerimizle organik bir masa kuruldu ki, maliyeti bile yemeğin belediyemize 0 TL. oldu.

Biz Giresunlu'ya hizmet edeceğiz. Mesai ve saat kavramımızı yok. İş yerimize gitmeyeceğiz. Umumuzda değil. Giresun ailemden bile daha önemli. Enerjimiz çok yüksek arkadaşlar. Bu şehre ve bu ülkeye borçluyuz. Biz ne kadar özverili olursak olalım o milli mücadelede Çanakkale’de dedesinin üzerinden aldığı çulu merminin üzerine koyanların tırnağı olamayız. Vatan için kolunu ve bacağını kaybetmiş insanların bizler tırnağı olamayız.

Faydalı ne yaptılarsa teşekkür ettim. Mesela aşevi tırı için teşekkür ediyorum. Biz bu zihniyetle bakıyoruz. O partili bu partili diye bakmıyoruz. Memleketimizi kim seviyorsa baş tacıdır.

Makine parkımıza bakıyoruz, yıkık dökük çalışmayan araçlar. 40-50 tane kiralık araç çalıştırılmış. Aracın bir tanesinin yıllık kirası aracın kendisini alıyor. Dört işlem bilmeyen adam olur mu? Ya bilmiyor ya da başka bir şeyin içindeler. Kiralık araçları gönderdik, başkan yardımcılarının araçlarını aldık. Özel Kalem harcamalarını kestik. Tasarruf uygulamalarına başladık.

Belediyenin son 4 aylık elektrik faturası ödenmemiş, gelen fatura 30.900.000,00 TL. Eğer seçimi kaybedersek gelenler zor durumda kalsın ve elektrik kesilsin mantığı güdülmüş. Pompalar çalışmayıp su kesilse yüreğinizin yağları mı eriyecek. Bu nasıl zihniyettir. Giresun Belediyesi'nin elektriğini kimsesinin kesemeyeceğini de söylemek istiyorum. Kesilen çekler, açık hesap borçları muhasebede bekliyor. Paramız oldukça ödüyoruz. 184 Milyon TL'lik çek kesilmiş. Senin borcunu ödeyelim sen hem bize oy ver, gelen arkadaşlar mağdur olsun hesabı yapılmış.

Burası Giresun'un en kıymetli yeri. Bu zihniyet olsa olsa feslinin zihniyeti olur. Onların hepsine tek tek sondaj yapacağız, araştırıyoruz.Bazı arkadaşları göreve geldiklerinde işten çıkartmışlardı. Bu arkadaşlar mahkemeye gittiler ve geri döndüler. O süre zarfında mahkeme maaşlarını almaları gerektiğini söyledi. Bu da 5 milyon bir borç kalemi olarak muhasebede duruyor. Hizmetkar olarak görev aldık. Şeffaf yönetim anlayışıyla da Giresun Belediyesi'nin mali tablosunu bildireceğiz.'

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ

Yangından mal kaçırırcasına, seçimi kaybederiz korkusuyla seçim yatırımı için oradan buradan dünyanın alışverişi yapılmış. Esnaf ben 300 kilo et verdiydim diyor. Giresun Belediyesi 300 kilo eti ne yapacak. Mart ayında solüsyon alınmış, toplam bedel 2 milyon 40 bin TL, İhalede miktar 60 bin kilogram yazıyor, teslim edilen ise 30 bin kilogram dolayısıyla yarısı ortada yok. Yaklaşık 1 milyon TL sadece solüsyondan zarar edilmiş.

Yine mart ayında 32 bin adet eldiven alınmış. Toplam bedel 965 bin TL. 32 bin adet alındı gözüküyor, ancak 8 bin adeti elimizde var. Geçen sürede 4 bin tanesi işçiye verilmiş. 21 bin eldiven ortada yok.

Mezarlıklar Müdürlüğü için 1 Mart tarihinde ihale yapılmış ve 2 milyon TL bedelle bir yıl kullanılmak üzere gıda alımı gerçekleştirilmiş. Ancak bu gıdaların iki ayda tüketildiği söyleniyor. Bizler seçimde harcadığımız tüm parayı çocuklarımızın ve ailelerimizin rızkından kestik. Seçimle ilgili harcama borçlarım devam ediyor. Bütün reklamcılardan, lokantacılardan ayrı ayrı alışveriş yapmaya çalıştık. Belediyeyi yönetirken de bu anlayışımız devam edecek. Borç listesini belediyemizin hizmet binasına herkesin görmesi için asacağız. Binamızdaki belediye tabelamıza TC ibaresi de ekledik.

KİMSEYE İŞ SÖZÜ VERMEDİK

Kimseye iş sözü vermedik. İşçi alırsak belediyede işten haksız atılanlara öncelik vermeyi düşünüyoruz. Biz işten kimseyi çıkartmayacağız diye söz verdik. Söz verdiğimiz gibi yapıyoruz. Ancak çalışmayan, iş disiplinine uymayan personelin de arkasında durmayacağız.'

İŞTE BELEDİYE BORÇ DÖKÜMÜ

İller Bankası Kredisi Ana para-108.000.000,00

İller Bankası Kredisi Faiz- 37.800.000,00

Özel – Kamu Bankaları Kredi Ana para - 180.550.000,00

Özel – Kamu Bankaları Kredi Faiz - 78.500.000,00

Vergi Borcu Faiz Dahil (Yapılandırılmış ve Vadesi Geçmiş Tüm Borçlar) - 56.087.000,00

Sosyal Güvenlik Kurumu Borcu Faiz Dahil (Yapılandırılmış ve Vadesi Geçmiş Tüm Borçlar) - 62.000.000,00

Aksa Elektrik Vadesi Geçmiş Toplam - 30.900.000,00

Kesilen Çekler - 184.500.000,00

Depozito Ve Teminatlar - 13.850.000,00

Diğer Emanetler - 11.000.000,00

Kamu Payları Borcu - 3.500.000,00

Geçmiş Yıllar İşten Çıkarılan Sözleşmeli Personel Alacağı - 5.000.000,00

Belediye Şirket Alacağı - 170.000.000,00

Piyasa Borcu - 75.000.000,00

Kıdem Tazminatı Karşılığı Kadrolu Personel - 55.500.000,00

Kıdem Tazminatı Karşılığı Şirket Personeli - 291.000.000,00

BELEDİYE ŞİRKETLERİ DÖKÜMÜ

Vergi Borcu Faiz Dahil (Yapılandırılmış ve Vadesi Geçmiş Tüm Borçlar) - 83.500.000,00

Sosyal Güvenlik Kurumu Borcu Faiz Dahil (Yapılandırılmış ve Vadesi Geçmiş Tüm Borçlar) – 262.000.000,00

Piyasa Borcu – 6.200.000,00

Belediye Toplam Borç - 1.363.187.000,00

Şirketler Toplam Borç – 351.700.000,00

Şirketler Dahil Toplam - Borç 1.714.887.000,00

Bu haber 823 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MUTLU, HUZURLU VE SAĞLIKLI BAYRAMLAR

MUTLU, HUZURLU VE SAĞLIKLI BAYRAMLAR GİRESUN TIME BAYRAM MESAJI- Ferrero Fındık’tan bayram mesajı

KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN GİRESUN TIME BAYRAM MESAJI- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl örgütünden Kurban Bayramı mesajı.
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi