ÜRETİCİNİN EMEĞİ VE ALIN TERİ ÇALINDI


Açıklama: GİRESUN TIME GÜNCEL HABER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, açıklanan fındık fiyatına sert tepki gösterdi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2023
Geçerli Tarih: 01 Mart 2024, 10:04
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=9870


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, açıklanan fındık fiyatına sert tepki gösterdi.

'Enflasyonun üreticiyi ezdiği, işçilik, gübre ve maliyet fiyatlarının 3'e katlandığı bir dönemde fındık fiyatının 84 lira olarak açıklanması fındık üreticisi ile dalga geçmektir, fındık üreticisini yok saymaktır' diyen Uzunalioğlu, geçmiş yıllardaki fındık fiyatlarına bakıldığında bu yıl açıklanan fiyatın, tam bir fiyasko olduğunu kaydetti.

2023 FINDIK ALIM FİYALARI HAYAL KIRIKLIĞI

Fındık fiyatlarının 2005'te 6 dolar, 2010'da 5 dolar, 2014'te 5 dolar, 2015'te 5 dolar, 2016'da 5 dolar karşılığı olarak açıklandığını hatırlatan Uzunalioğlu,'Enflasyonun azdığı, geçen yıla göre çarşıda pazarda fiyatların 3'e katlandığı,paranın satın alma gücünün yok denecek dereceye gerilediği ortamda Giresun kalite fındığımıza verilen 1 kilo karşılığı 84 lira fiyat açıklanması tam bir hayal kırıklığıdır' ifadelerini kullandı.

Uzunalioğlu,'Enflasyonun üreticiyi ezdiği, işçilik, gübre ve maliyet fiyatlarının 3'e katlandığı bir dönemde fındık fiyatının 84 lira olarak açıklanması fındık üreticisi ile dalga geçmektir, fındık üreticisini yok saymaktır' diyerek şunları söyledi:

ÜRETİCİYİ DEĞİL, YABANCI SERMAYEYİ SEVİNDİRDİ

'Üretici kuruluşları da dahil yaptığımız açıklamalarımızda 4 doların kırmızı çizgimiz olduğunu bunun altındaki fiyatın kabul edilemez olduğunu belirtmiştik. Yani yaklaşık 110 liranın altında ki fiyatlar üreticinin emeğinin asla karşılığı değildir. Geçmiş yıllarda 5-6 dolar seviyesinde süregelen fiyatlara göre müjde gibi açıklanan 3 dolar fiyat, üretici için zararına satış demektir. Bu fiyat üreticiyi değil fındık tekellerini ve yabancı sermayeyi sevindirmiş, fındık üreticisinin hakkı bunlara peşkeş çekilmiştir.

ÜRETİCİNİN EMEĞİ VE ALIN TERİ ÇALINMIŞTIR

Fındık üreticisi bu fiyatla mağdur edilmiş maliyetini dahi karşılamayan 84 lira açıklaması ile fındık üreticisinin emeği ve alın teri çalınmıştır. Halka hizmet, Hakka hizmettir diyenler, beşli müteahhitlere kıyak ihaleler verenler halka sadaka gibi fiyat açıklamıştır. Yandaşlarını zenginleştirirken halkı hiç mi hiç düşünmedikleri bir kez daha tescillenmiştir. Bu fiyat üreticiyi değil, Ferrero'yu sevindirir. Bunun adı halkı yoksullaştırmaktır.'