NURETTİN CANİKLİ SAVUNMAYA GEÇTİ


Açıklama: TIME GÜNCEL HABER- Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, kendini savundu.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2023
Geçerli Tarih: 08 Haziran 2023, 14:43
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=9756Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, sessizliğini bozarak arama kurtarma bölgesindeki bir depremzedeyle ilgilenmediği iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından adeta enkaza dönen 10 ilde şu an itibarıyla ölü sayısı 29 bin 605'e, yaralı sayısı 80 bin 278'e yükseldi.

Bu arada, sosyal medyada ise afet bölgesinden görüntüler gelirken, bir video da tepkilerin odağı oldu. Gaziantep İbrahimli'de depremzede bir vatandaş, Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'den yardım istedi.

TELEFONU İLE İLGİLENDİ

Vatandaş, etrafında sadece bir binanın sağlam kaldığını söyleyerek Canikli'ye, 'Helikopter gelsin efendim, AFAD gelsin, vinçler gelsin. Bir tane sağlam bina var İbrahimli’de. Eğer bunu yapamıyorsak, nasıl devletiz? Olamaz böyle bir şey' ifadelerini kullandı.

Depremzede vatandaşın yardım talep ettiği sırada Nurettin Canikli'nin davranışları ise sosyal medyada tepki çekti.

Vatandaş,'Benim devletim büyük bir devlet ama bu olamaz. Ben de devlet adamıyım. Bu kadar aciz, çaresiz olamayız. Havada bir şey yok, kar yok, rüzgar yok…' şeklinde konuşmaya devam ederken, Canikli depremzedenin yüzüne bile bakmayıp telefonu ile ilgilendi.

NURETTİN CANİKLİ AÇIKLAMA YAPTI

Bu videonun ardından, çok sert eleştirilere muhatap olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, arama kurtarma bölgesindeki bir depremzedeyle ilgilenmediği iddiasına ilişkin açıklama yaparak derin suskunluğunu bozdu.

Tartşma konusu olan davranışı nedeniyle şimşekleri üzerine çeken Canikli, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle sosyal medyada, afet bölgesindeki çalışmaları esnasında, bir görüntü üzerine kurgulanarak ve acımasızca çarpıtılarak, vatandaşlarla ilgilenilmediğini ima eden mesnetsiz iddiaların yer aldığını savundu.

‘ÇATAKLI'YA MESAJ GÖNDERMEYE ÇALIŞIYORDUM’

Arama kurtarma çalışmalarına destek amaçlı ziyaretleri çerçevesinde saat 02.27 civarında, çarpıtılan görüntünün paylaşıldığı alanda vatandaşın vinç talebini karşılamak ve bölgenin takviye destek ihtiyaçlarına yönelik koordinatör sorumlusu İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'ya internetten mesajı göndermeye çalıştığını bildiren Canikli, şunları kaydetti:

'Öncesinde vatandaşımızın talebini dinledim ve sonra talebini koordinasyon merkezine aktarmaya çalıştığım andaki görüntüler çarpıtılarak kurgulanmış, öncesi ve sonrası yansıtılmamıştır. Bu alandan hemen sonra ziyaret ettiğimiz ve arama kurtarma çalışması yapılan başka bir alanda 2 adet vinç olduğunu görünce, saat 02.54'te koordinasyondan sorumlu Sayın İsmail Çataklı'ya mesaj gönderdim. Nitekim bir sonraki noktadaki vinçlerden bir tanesi vatandaşımızın talep ettiği alana kaydırılmış ve vatandaşımızın talebi yerine getirilmiştir. Haberlere konu olan tweet serisinde de sorunun çözüldüğüne dair mesajlar yer almaktadır.’

Yardım sürecini o an, ivedi şekilde çözmenin, vatandaşların yaralarını sarmanın asli görevleri olduğunu belirten Canikli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Birbirimize daha çok kenetlenmemiz gereken bugünlerde acımasızca, olayın gerçeği araştırılmadan, tarafıma sorulmadan sosyal medya dedikodusu üzerinden habercilik yapmak, toplumumuzu daha da incitecek mesajlar vermek gazetecilik değildir. Sözlerin tükendiği bu acılı günlerimizde herkesin sağduyulu bir şekilde millet olma bilinciyle asli görevlerini en doğru biçimde yapmasına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Gün birlik olma günüdür.'