AKP’NİN EYT OYUNU GİRESUN'U DA GERDİ


Açıklama: TIME SON DAKİKA SICAK HABER- Giresun’da da binlerce emekçinin beklediği EYT düzenlemesi TBMM'de yine gerilime sebep oldu.
Kategori: Ekonomi
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2023
Geçerli Tarih: 21 Şubat 2024, 14:04
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=9743Giresun'da da binlerce emekçinin beklediği EYT düzenlemesindeki son durum yine Meclis'te gündeme geldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, yılbaşından önce yaptığı açıklamada EYT düzenlemesini duyurmuş, yeni yıla yetiştireceğini söylemişti.

Erdoğan'ın bu sözlerine rağmen adım atılmamasına tepkiler yükselirken; geçtiğimiz günlerde düzenleme AKP milletvekillerinin imzasına açılmıştı.

'BU İŞ BELKİ DE NİSAN'A KALACAK'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay,'Maliye Bakanı 'para var' diyor, 'sorun yok' diyor, güzel. Erdoğan, 1 Ekim demişti, Temmuz ayında demişti. Güzel ama Ekim geçti; Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Şubat'a geldik... Cumhurbaşkanı 'bu yeni yıla kalmayacak' demişti. Daha sonra Aralık'ta... Kaldı Erdoğan... Yani EYT'liye anasının ak sütü gibi hak olan o maaşları 2 ay geç verirsen kâr edeceğini mi düşünüyorsun? Ver zamanında, hani yeni yıla kalmayacaktı. Şimdi şubat deniyor... Ey EYT'liler;  tamam bu iş bitti gözüyle bakarsanız bu Mart’a kalacak, belki de Nisan’a' dedi.

TBMM'DE EYT GERİLİMİ

Bu manada,Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) gerilimi yaşandı.

Akabinde CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın,‘İki gündür sosyal medyada 'EYT'yi imzaladık.' diye caka satıyorsunuz, teklif nerede?’sorusuna AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, aklınca yanıt verdi. 

TEKLİF BİR KAÇ GÜN İÇİNDE KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEKMİŞ (!)

AKP'li Tunç, adeta ipe un serercesine emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi ile ilgili,'Milletvekillerinin büyük bölümü imzaladı. Teklif çok kısa sürede sunulacak ve birkaç gün içinde komisyonda görüşülecek' ifadesini kullanarak muhalafetin haklı ve isabetli eleştirilerini kendince savuşturmayı tercih etti.