GRܒDE MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ BOŞ KALDI


Açıklama: TIME GÜNCEL DETAY HABER- Giresun Üniversitesi'nde (GRÜ), kontenjanların yüzde 96,21’i dolsa da mühendislik gibi başarı sırası şartı olan bölümler boş kaldı.
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2022
Geçerli Tarih: 25 Şubat 2024, 06:15
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=9564Her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen ve ilk kez barajsız girilen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) Giresun Üniversitesi'nde de (GRÜ) kontenjanların yüzde 96,21'i dolsa bile mühendislik gibi başarı sırası şartı olan bölümler boş kaldı.

Giresun Üniversitesi'ne (GRÜ), 2022-2023 öğretim yılı için 7 bin 37 öğrencinin kayıt yaptırma hakkı kazandığı açıklanırken, mühendislik gibi başarı sırası şartı olan bölümler tercih edilmedi.

Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can imzasıyla üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, ön lisans programlarındaki kontenjan doluluk oranı yüzde 100, lisans programlarındaki kontenjan doluluk oranının ise yüzde 96,21 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

GRܒDE MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ BOŞ KALDI

Açıklamada üniversitede ön lisans programlarına 4 bin 713, lisans programlarına 2 bin 324 olmak üzere toplam 7 bin 37 öğrencinin kayıt hakkı elde ettiği belirtilirken, fen bilgisi öğretmenliği, elektrik- elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği bölümlerinde 78 öğrenci kontenjanının boş kaldığı kaydedildi.

Açıklamada,'Bu 78 öğrenci kontenjanı; fen bilgisi öğretmenliği, Elektrik- elektronik mühendisliği, İnşaat mühendisliği ve Makine mühendisliği bölümleri boş kaldı. Bu yerleştirmelerin ardından, boş kalan kontenjanlar için ÖSYM tarafından tekrar başvuru alınarak, ikinci yerleştirme yapılacak. Ek yerleştirme sonucunda eksik kalan az sayıda kontenjanın da dolacağı tahmin edilmektedir' denildi.