GİRESUN BAROSU DA SÖZLEŞMEYE SAHİP ÇIKTI


Açıklama: TIME GÜNCEL HABER- Aralarında Giresun’un da yer aldığı 60 ilin baro başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi talep eden dilekçeleri dikkate almamasını istedi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2020
Geçerli Tarih: 28 Ekim 2020, 12:19
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=8492AK Parti tarafından tartışmaya açılan İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin aralarında Giresun'un da bulunduğu 60 baro başkanı, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmaması hususunda Meclis’e tavsiye kararı verilmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ZAYIFIN KORUNMASI İÇİN ‘DEVRİM’ NİTELİĞİNDE HÜKÜMLER İÇERİYOR’

Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir'in de imza attığı Kamu Denetçiliği Kurumu'na baro başkanları tarafından yapılan ortak başvuruda,Türkiye'nin İstanbul Sözleşme'sini imzalayan ilk ülke olduğunu hatırlatılarak,'Bu sözleşme toplumda şiddete maruz kalan zayıf bireylerin korunması açısından devrim niteliğinde hükümler getirmiş, böylece devletlerin en temel görevleri olan birey hak ve özgürlüklerini koruması konusunda devletlere görevler yüklemiş, bu yolla toplumsal barışın sağlanmasında bu sözleşme adeta yol gösterici olmuştur' denildi.

'KADINA ŞİDDETTE YASAL DAYANAĞIMIZ OLMAZSA KADINLAR ZARAR GÖRÜR’

İstanbul Sözleşmesi'nin aile içi şiddet, ısrarlı takip, cinsel taciz ve psikolojik şiddet gibi kadına yönelik şiddetin suç sayılmasını ve bunlara karşı yasal yaptırımlar getirilmesini amaçladığına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

'Bundan geri adım atılması halinde, hak savunucusu olan baroların insan hakkı ve kadın hakkı ihlalleri ile mücadelede; yasal dayanağımız olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasadan mahrum kalmamız neticesi hak arama mücadelesinde olan bireylerin zarar göreceği de açıktır. Kadına, çocuğa, kısaca mağdura yönelik şiddetle etkin mücadele edemeyen bir devletin toplumsal olarak da bu durumdan zarar göreceği aşikardır. Bu sözleşmeden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çekilmesinin talep edildiği gibi haberleri basından üzülerek öğrendik. Bizi en çok üzen de kadınların bugüne kadar toplumsal hayatta elde ettikleri kazanımlardan bu yolla vazgeçilmesinin istenmesidir. Bu sözleşmeden vazgeçmek demek tam da budur, kadınların, çocukların artan şiddet sarmalı içerisinde seslerinin daha çok kesilmesidir.’

‘KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU MECLİS’E İSTANBUL SÖZLEŞMESİ LEHİNE TAVSİYE VERSİN’

Kamu Denetçiliği Kurumu'na yaptıkları başvuru ile İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmemesi yönünde TBMM'ye tavsiye kararı verilmesini talep eden baro başkanları, başvuru dilekçesinde şunları dile getirdi:

'Bizler Barolar olarak Cumhuriyet'imizin temel değerlerine bağlılığımızı burada bir kez daha ifade ederek sadece kadınların değil şiddete maruz kalan tüm bireyleri koruyucusu İstanbul Sözleşmesi'nden devletimizin çekilmesini talep eden dilekçelerin ve bu dilekçeler çerçevesinde hazırlanan raporların dikkate alınmamasını, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmaması hususunda TBMM’ne tavsiye kararı verilmesi talebini içerir İş bu başvurumuzu yapıyor, gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ediyoruz.’