FINDIK MİLLİ DAVAMIZ


Açıklama: TIME POLİTİKA HABER- TBMM Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, fındığın milli dava olduğunu kaydederek müstahsilin (üretici) yanında olduklarını ifade etti.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2020
Geçerli Tarih: 28 Ekim 2020, 11:05
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=8440TBMM Genel Kurulu'nda, İYİ Parti'nin fındık üreticilerinin sorunları konusunda verdiği önergenin gündeme alınması önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul’da, gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı.

İYİ Parti'nin,’fındık üreticilerinin sorunlarının detaylı incelenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması’ ile ilgili verdiği araştırma önergesinin ele alınması önerisi görüşüldü. Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucunda İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

FINDIĞIN PATRONUYUZ

Oylama öncesi Genel Kurul’da partisi adına konuşan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, hasat öncesinde fındık üzerine araştırma önergeleri verilmesinin mutat hale geldiğini söyledi.

Fındığın, çok önemli bir ürün olduğunu dile getiren Öztürk, 'Türkiye, fındıkta gerek üretimde gerekse ihracatta tartışmasız bir numara. Fındığın patronuyuz' dedi.

FINDIK FİYATLARI MÜSTAHSİLİN BEKLENTİSİ DOĞRULTUSUNDA OLACAK

Fındığın, yüzde 85'inin ihraç edildiği için dünya şartlarına da bağlı bir ürün olduğunu hatırlatan Öztürk, ‘Ben aynı zamanda bir fındık müstahsiliyim, fındığa da emek vermiş, FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü yapmış bir kardeşinizim. Değerli arkadaşlar güzel şeyler söylediler ama bir haksızlık yapılıyor. Bazı arkadaşların zoruna gidiyor ama AK Parti iktidara geldiğinde, 2002'de 1,5 lira fiyatla sezona başlamıştı ama AK Parti geldiğinde bu fiyat yükseldi ve 4 dolarlara kadar çıktı. Dün Giresun Ticaret Borsası'yla toplantı yaptım. Fiyatlar halen 20 lira, 21 lira düzeylerinde. Önümüzdeki günlerde inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız fiyatları açıklayacak. İnanıyoruz ki fındık fiyatları müstahsilimizin beklentisi doğrultusunda olacak, Türkiye'nin şartları ve dünyanın şartları noktasında olacak' şeklinde konuştu.

FINDIK MİLLİ DAVAMIZ; BİZ MÜSTAHSİLİN YANINDAYIZ

AK Parti TBMM Grubu'ndaki milletvekilleri olarak kendi aralarında 3 yıldır çalıştıklarını, 'Fındık Çalışma Grubu' kurduklarını anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

'Müstahsilimizden, ziraat odalarından ve fındık üreticileri tarafından aldığımız bilgileri Tarım ve Orman Bakanımız vasıtasıyla hükümetimize iletiyoruz. Bu sene de ilettik. 16 Haziran'da Meclis’te ilk toplantımızı yaptık daha sonra Tarım ve Orman Bakanımızla buluşarak tekliflerimizi kendisine ilettik. Tarım Bakanımız da konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Elbette spekülasyona açık bir ürün çünkü bir taraftan alıcılar var, bir tarafta da müstahsil. Biz müstahsilin yanındayız. Hükümet olarak da eminiz, müstahsilimiz mağdur edilmedi, edilmeyecek. Biz eminiz ki Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz en iyi, en güzel kararı verecekler ve Türkiye'nin yararına olan, Türkiye'nin altını mesabesinde olan fındığı değerlendireceğiz. Gönül ister ki fındık meselesini sadece sezon öncesi tartışmayalım. Bütün partilerimizin iyi niyetli olduğuna inanıyorum, çünkü bu milli bir davamız.'