HERKES ARTIK SESSİZ VE KİMSESİZ KALACAK


Açıklama: TIME GÜNCEL HABER- Aralarında Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir’in de yer aldığı 78 barodan ortak açıklama: Cumhuriyet’in ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2020
Geçerli Tarih: 27 Eylül 2021, 12:56
Site: GİRESUN TİME
URL: http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=8390


İktidar partisi AKP ve ortağı MHP tarafından avukatlık kanununda ve seçim sisteminde düzenleme yapılmasına ilişkin çalışmalara tepkiler sürüyor.

Aralarında Giresun’un da bulunduğu 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan vererek vatandaştan destek istedi.

CÜBBESİ DÜĞMELİ TOPLULUKLAR YARATACAKTIR

'Bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan her vatandaşa tarihi bir çağrıdır' diyen 78 baro, 'Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır' görüşünü dile getirdi.

İSTİSNASIZ HERKES ARTIK SESSİZ VE KİMSESİZ KALACAKTIR

Açıklamada, değişikliğin parçalanma tehdidi olduğu, baroları niteliksizleştireceği vurgulanırken, 'Cumhuriyet’in ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır' denildi.

İŞTE O ÇAĞRI METNİ

Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir’in de yer aldığı 78 baro başkanlığının imzasını taşıyan o çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı:

'Bu metin, bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır.

Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni; Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır.

Cumhuriyet’in ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır.

Bizler, aşağıda isimleri yazılı barolar olarak, meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi; meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.'