GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
AÇIKLANAN REKOLTE YOK HÜKMÜNDEDİR

AÇIKLANAN REKOLTE YOK HÜKMÜNDEDİR

Tarih 13 Mayıs 2024, 18:10 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, her yıl Amerika, Şili, Kanada gibi ülkelerde masa başında açıklanan tahmini fındık rekoltesinin Türk fındık üreticisi nezdinde yok hükmünde olduğunu söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Kanada'da 41. Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi'nde açıklanan 785 bin ton tahmini fındık rekoltesine göre, Türkiye'nin fındık rekoltesinin bu yıl 600 bin tonu geçmeyeceğini kaydetti.

Karan, her yıl Amerika, Şili, Kanada gibi ülkelerde masa başında açıklanan tahmini fındık rekoltesinin Türk fındık üreticisi nezdinde yok hükmünde olduğunu belirterek,'Kendi açıkladığı rakamlara kendisi inanmayanlar, üreticilerden ve Türkiye Cumhuriyeti'nden bu rakamlarla inanmasını beklemesin' dedi.

Her yıl Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi'nde açıklanan tahmini fındık rekoltesinin Türkiye'de 150-200 bin ton aşağıda gerçekleştiğinin altını çizen Karan, Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi'nin yerli ve uluslararası üyelerini birde çotanak sayımına göre rekolte açıklamaya davet etti.

Karanfil doğumuna göre belirlenen tahmini fındık rekoltesinin bugüne kadar hiçbir zaman tutmadığını hatırlatan Karan şunları kaydetti:

SİZİN AMACINIZ ÜZÜM YEMEK DEĞİL...

'Eğer bugünden dış alıcı ve yerli işbirlikçileri fındık fiyatı üzerinde baskı oluşturmak için rekolteyi yüksek gösterme çabası içerisine girmiş ise bilin ki, bu yıl rekolte düşük ve stokla tam takırdır. Kaldı ki bu yıl mevsim koşullarından ötürü karanfil doğumu geç gerçekleşti. Hangi ara karanfil sayımı yapıp da rekolteyi tespit ettiniz? Hadi tespit ettiğiniz diyelim daha hasada 3 ay var. 3 ay içerisinde fındığı çok büyük tehlikeler beklemekte. Bunların en başında Kahverengi Kokarca zararlısı gelmekte. Hızla yayılan bu zararlının yanında külleme, kozalak akarı ve olası bir kuraklığı hiç hesap bile etmiyoruz. Keşke verim ve kalite yüksek olsa da üretici de, ülkemiz de daha fazla kazansa. Sizin amacız her zaman olduğu gibi üzüm yemek değil, üreticinin elinden ürününü ucuza almak. Görülen o ki, Türkiye'nin 2024 yılı tahmini fındık rekoltesi sizin açıklamış olduğunuz 785 bin tonun 150 bin ton aşağısında gerçekleşecek. Siz zaten bu konuda tescillisiniz. Geçen yıl bu zamanlarda 810 bin ton olarak açıkladığınız Türkiye fındık üretimi yaklaşık 650 bin olarak gerçekleşti.'

Bu haber 457 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Kılıçaslan, 25-26 Mayıs tari...

GİRESUN’DA 26 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI

GİRESUN’DA 26 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun'da yatırım tutarı 97 milyon 632 bin lira olan 26 projenin imza töreni yapıl...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi