GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KAHVERENGİ KOKARCA MASAYA YATIRILDI

KAHVERENGİ KOKARCA MASAYA YATIRILDI

Tarih 06 Mayıs 2024, 15:53 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun’da Kahverengi Kokarca ile mücadele kapsamında, zararlının yoğun olduğu bölgelere 17 bin samuray arısı salınacak.


Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık başta tarımsal ürünlere zarar veren Kahverengi Kokarca ile mücadele faaliyetleri sürüyor.

Giresun Ziraat Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, köy ve mahalle muhtarları fındık zararlısına karşı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya tarafından bilgilendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Kahverengi Kokarca'nın hafife alınmayacak bir fındık zararlı olduğunu, üreticilerin bu zararlıyla mutlaka mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde üreticileri bilgilendirmeye devam ettiklerini belirten Karan, muhtarlara bu nokta önemli görev düştüğünü ifade etti.

KARAN: FINDIĞIMIZI BU ZARARLIYA YEM ETMEYELİM

Karan,'Devlet üretici el ele bu fındık zararlısını yok edene kadar mücadeleyi bırakmayalım. Fındığımız bu zararlıya yem etmeyelim. Gördüğümüz yerde yok edelim. Fındık bizim olmazsa olmazıdır' dedi.

DOĞAYA 17 BİN SAMURAY ARISI SALINACAK

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın da yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl Ordu ilinde baskın bir şekilde görülen Kahverengi Kokarca ile mücadele kapsamında Karadeniz Tarımda Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından samuray arısı üretildiğini belirterek, Giresun'da bu fındık zararlısına karşı doğaya 17 bin samuray arısı salınacağını kaydetti.

Kahverengi Kokarca ile mücadele kapsamında eğitim çalışmalarının yanı sıra, gerekli mücadelenin yapıldığını aktaran Angın, sektörden maksimum seviyede ilaç temini yaptıklarını, bu ilaçları üreticilerle birlikte bahçelere uygulayacaklarını ifade etti.

Müdür Angın, özellikle Kahverengi Kokarca ile mücadelenin son bahar aylarında önemli olduğunu belirterek,'Havaların soğumasıyla kapalı alanlara sığınan bu zararlıyı ilaçlı mücadele ile yok edebiliriz' dedi.

Angın, Kahverengi Kokarca'ya karşı Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı 4 ilaç bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya da yaptığı sunumda, muhtarlara Kahverengi Kokarca zararlısı hakkında bilgi verdi.

Bu haber 544 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Kılıçaslan, 25-26 Mayıs tari...

GİRESUN’DA 26 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI

GİRESUN’DA 26 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun'da yatırım tutarı 97 milyon 632 bin lira olan 26 projenin imza töreni yapıl...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi