GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
BELEDİYENİN BORCUNU YARIYA DÜŞÜRDÜK

BELEDİYENİN BORCUNU YARIYA DÜŞÜRDÜK

Tarih 15 Nisan 2024, 18:17 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME POLİTİKA HABER- Giresun Belediye eski Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 5 yıllık süre zarfında belediyenin borcunu yarıya düşürdüklerini söyledi.

Giresun Belediye eski Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından yapılan açıklamalarda, şehrin geçmiş dönemdeki hizmetlerini ve borç azaltma çalışmalarını vurguladı.

Şenlikoğlu, belediyenin borcunun 2019'da devralındığında yaklaşık 300 milyon TL olduğunu, ancak şu anda bu borcun yaklaşık yarısı kadarını başarıyla ödediklerini belirtti. Pandemi, sel ve deprem gibi zorluklara rağmen, 2 milyar TL'nin üzerinde yatırım ve hizmeti şehre kazandırdıklarını ifade etti.

Ayrıca, kamuoyunda tartışmalara neden olan belediye çeklerine de açıklık getiren Şenlikoğlu, çeklerin hizmetlerin karşılığı olarak düzenlendiğini ve ödemelerin zamanında yapıldığını vurguladı.

AK Parti il binasında basın toplantısı düzenleyen Şenlikoğlu, 5 yılda 100’ü aşkın proje ve hizmetlerle belediyenin kendi öz kaynaklarıyla 2 Milyar TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdiklerini ve kamu yatırımları ile birlikte şehre yatırımın 6 Milyar lirayı  bulduğunu söyledi.

Şenlikoğlu şunları dile getirdi:

'Önceki dönem Giresun Belediye Başkanı olarak geride bıraktığımız 5 yıllık süreçte günübirlik siyaset değil, hep kalıcı işler yapmanın gayretinde olduk ve hamdolsun bunu da başardık. Eser ve hizmet anlayışımızla derdimiz hep Giresun oldu. Ne söz verdiysek yapmanın, söz verdiğimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşadık. Bildiğiniz üzere 2019 Nisan ayında bir kitapçıkla yola çıkmıştık, söz verdiğimiz hizmetlerin bu şehre yapılmasını gerektiğini söylemiştik. Gelinen noktada ise 5 yılda yaptıklarımızın hesabını seçim kampanyamız boyunca hemşehrilerimize tek tek anlattık. 100’ü aşkın proje ve hizmetlerimizle, belediyenin kendi öz kaynaklarıyla 2 Milyar TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdik. Kamu yatırımları ile birlikte şehrimize 6 Milyar TL’yi bulan yatırım kazandırdık.

BÜYÜK GURURLA SÖYLÜYORUZ

Bulancak durağı şehir girişini, Sahil aydınlatma ve bisiklet yollarını, kale aydınlatma ve çevre düzenlemelerini, sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme projesini, plajlar bölgesini, kale ve plajlar sosyal tesislerini, Yeni ek hizmet binasını, yeni şantiye binalarını, yöresel ürün pazarlarını, Aksu, Kumyalı ve Çıtlakkale bilgi evlerini, Pazar caddesi, Boztekke caddesi, Nihatbey caddesi, Özgürlük yolu, Sönmez caddesi ve Fatih caddesini prestij caddeler haline getirdik. Gençlik açık ofisini, Düşünce okulunu, Kültür ve fuar merkezini, çocuk oyun sokaklarını, engelsiz yaşam merkezini, Engelli üst geçit asansörünü ,sosyal marketi, belediye aşevini, aşevi tırını, hanım eli konağını, evde bakım hizmetlerini, sosyal kart projesini, bazı mahallelerimizde semt sahalarını, sosyal ve sportif alanların devrini, yeni çocuk parklarını, yeni hizmet noktalarını, jeoradar sistemini, muhtarlık evlerini, galericiler sitesi, spor kompleksini ve doğuparkı bitirerek, araç filomuzu 2 katına çıkardık.

Millet Bahçesini, AB Arıtma tesisini, Kent Ormanını, Türkiye'nin en büyük balıkçı barınağı ve soğuk hava depolama merkezini, İkisu İçme suyu projesini, Dalçık Projesini, Yeni Semt sahalarını, yeni Bilgi evlerini ve bir çok mahallede Kentsel dönüşümleri de bizler bu şehre kazandırdık. Ayrıca Giresun Belediyesi’ne bu dönem içerisinde 200 dönüm arazi kamulaştırılarak kazandırılmış, 780 dönüm arazi de tahsis yoluyla belediyeye alınmıştır.

Yeni dönemde birçok vizyon projelerimiz ile önümüze koyduğumuz 2028 hedeflerimizle bir bayrak yarışı içerisine girdik ancak hemşehrilerimizin takdiri ile yeni yönetim bu bayrağı devraldı. İnşallah şehrimiz güzel hizmetlere kavuşmayı sürdürür diye umut ediyorum. Bizde bir Giresunlu olarak artık bu projelerin takipçisi olacağız.

Seçim süreci sonrasında sonuç ne olursa olsun yaptığımız işlerin takdir gördüğünü gözlemlerken, kamuoyunu meşgul eden yerel yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında da asılsız birçok haber/paylaşımı da gözlemlemiş olduk.

Tüm Giresun'un bildiği üzere resmi rakamlarla 2019 yılında Belediyeyi bütçesinin iki katı borçla Giresun belediyesini devralmıştık. 145 milyon TL bütçeli Belediyenin 300 milyon TL’ye yakın borcu vardı. Şu anda 1 Milyar 750 milyon TL bütçenin yarısı kadar borçla da dönemimizi tamamladık. Ülkemizin yaşadığı pandemi, sel ve deprem afetlerini ve ekonomik sorunları bahane göstermeden bu dönem içerisinde 2 Milyar TL’yi aşkın yatırım ve hizmeti şehrimize kazandırdık. Şehrimizin her noktasında 5 yıllık dönem içerisinde yaptığımız hizmetlerden Giresun halkı şu anda bizzat faydalanmaktadır. Dönemimiz içerisinde yapılan işler ve belediyenin borçları çarpıtılarak manipüle edilmektedir. Hesaplar ortada. Ayrıca daha net anlaşılması için şöyle bir hesaplama yapmakta da fayda var. Örneğin Dolar kuru üzerinden değerlendirme yapıldığında 2019 yılında devraldığımız belediyenin 49 Milyon Dolar borç varken, bizim devrettiğimiz Giresun Belediyesinin borcu ise 28 Milyon Dolar seviyesindedir.

BELEDİYENİN BORCUNU YARIYA DÜŞÜRDÜK

Ayrıca, kamuoyunda gündem oluşturulmaya çalışılan Giresun belediyesinin çek ödemelerinin esasen şehre yapılan hizmetlerin karşılığı bütçenin yüzde 10’u kadar yani 184 Milyon TL’lik çek düzenlemesinin yapıldığı, oysa 2019 yılında devraldığımız belediyenin bütçesinin yüzde 30’u kadar piyasaya çek düzenlemesinin yapıldığı ve bu çeklerin bizim tarafımızdan çoğunun faktöring şirketlerine ödemelerinin yapıldığı kayıtlarda mevcuttur. Dönemimizde düzenlenen çeklerin hepsi şehre yapılan hizmetlerin karşılığı olarak vadesi geçmiş borçların tahsiline yönelik uzun vadeye yayılmış ve ödeme planlamaları yapılmış çek düzenlemeleridir.

Bunun dışında 5 yıl boyunca işçi, memur ve tüm personellerin haklarını süresini 1 dakika bile geciktirmeden ödedik. Neredeyse iflas etmiş, kurumsallıktan çıkmış dağınık bir yapıyı düzelterek, projelerimizle yaptığımız işlerle hamdolsun gece gündüz demeden bir an bile durmadan Giresun Belediyesini düzlüğe çıkarmış bulunmaktayız. Hafızalarımızı tazelersek 2019 yılında göreve geldiğimiz hafta kasada 1 tl bile para bırakılmadığını gördük.

Son 5 yıllık hizmet dönemimizde, pandemi dönemi hariç 4 yıl boyunca ramazan programları dahilinde çeşitli etkinlikler ve iftar programları düzenledik. Bu programlar sadece 2024 yılına özel değil. Ayrıca daha öncesinde de Giresun belediyesi tarafından düzenlenen iftarlar, sosyal belediyeciliğin gereği olarak yapılan programlardır. İftar programlarımıza günde ortalama her mahallede 2500-3000 kişi katılım sağlamış ve usulüne uygun şekilde, piyasanın en uygun şartlarına göre yapılmıştır.

Bizler bu dönem içerisinde çalışan arkadaşlarımızla kurumsallığı düzenli şekilde işleyen, kendini hizmete endekslemiş bir yapı ortaya çıkardık. Hiçbir zaman bahane üretmeden kangren olmuş tüm sorunları çözdük. Ankara’da bakanlık bakanlık görüşmelerde bulunduk, şehrimiz için her şeyi talep ettik. Şehrimize yatırım için kaynak bulmak amacıyla Cumhurbaşkanımızı ve bütün bakanlıklarımızı her bir noktadan projelerimizi destekleme amacıyla ziyaretler yaparak şehrimizdeki hizmeti en üst noktaya çıkarmaya çalıştık. 30 yılda yapılması gereken hizmetleri bahane üretmeden 5 yıla sığdırmaya çalıştık. 'Kasada para yok, borçlu bir belediye devraldık, pandemi var, sel felaketi var, yüzyılın felaketi var, deprem var, ekonomik sıkıntı var' gibi bahaneler üreterek hizmeti geri bırakmadık.

Hiçbir zaman kamuoyuna çıkıp iftiralarla algı operasyonları ile çamur atmadık. Giresun belediye başkanlığı görevi iş yapmak, kriz çözmektir. Talip olduğunuzda vaat ettiğiniz sözler hafızalarda duruyor. Artık sizlere düşen görev, bu yapıyı muhafaza etmeniz. Üzerine koyarsanız teşekkür ederiz, ama eğer yine o karanlık dönemlere geri dönerseniz biliniz ki bu millet hesap günü size gereğini yapar.

ADLİ SÜRECİ BAŞLATIYORUZ

Sözlerime son verirken kampanya döneminde şahsıma ve özel hayatıma kadar başlatılan iftiralara ve karalama kampanyalarına karşı görev sürecimizde sorumluluğumuz gereği ve tartışma üretmemek adına cevap vermedik. Şimdi bu hususta incelemelerimizi başlattık. Bilhassa sosyal medya ve diğer alanlarda iftira, hakaret ve suç oluşturan tüm konularda adli süreci başlatıyoruz. Bu grupların kimler olduğunu iyi biliyor, bilgi ve belgeleriyle yargı üzerinden mücadelemizi ayrıca sürdüreceğiz.

Giresunlu'muzun teveccühü ile göreve geldiğimiz ilk günden itibaren memleketimizin her bir köşesine güzel dokunuşlar yapmanın gururu ile 5 yıl boyunca süreçte emeği olan partimizin yönetimine, Cumhur ittifakına, milletvekillerimize ve teşkilatımıza, yol arkadaşlarımıza, tüm çalışma arkadaşlarıma ve tüm Giresunlumuza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bizlere destek veren, vermeyen tüm kadirşinas Giresunlu hemşehrilerimize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.'

Bu haber 406 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

GİRESUNLU ÖZKAYA KOLTUĞA GERİ DÖNDÜ

GİRESUNLU ÖZKAYA KOLTUĞA GERİ DÖNDÜ GİRESUN TIME SON DAKİKA SICAK HABER- 2023 genel seçimlerinde AKP'den Giresun milletvekili aday adayı olan ancak...

CHP’DEN BAŞKAN KÖSE’YE DE UYARI!

CHP’DEN BAŞKAN KÖSE’YE DE UYARI! GİRESUN TIME SON DAKİKA KAYNAK HABER- CHP yönetimi, aralarında Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse’nin de olduğu par...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi