GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
BAŞKAN KARAN’DAN ÇARPICI SÖZLER…

BAŞKAN KARAN’DAN ÇARPICI SÖZLER…

Tarih 25 Ekim 2023, 17:49 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına fındık fiyatlarıyla başlayan Karan,'Rekolte düşüklüğüne ve arz-talep ticaretine göre serbest piyasada fındık fiyatı çok kısa bir sürede Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıklamış olduğu 82.5 liranın üzerine çıkarak 100 lira bandını aştı. 110 lira bandını gören ürecilerinin çoğu mantıklı olarak ürününü satarak paraya çevirdi. Bilindiği gibi 110 lirayı gören fındık birden güçlü alıcıların müdahalesi sonucu 95 liraya kadar düşürüldü. Şuan fındık fiyatı 100-102 lira bandında stabil bir şekilde seyrediyor' dedi.

FINDIK FİYATI BU SAATTEN SONRA 100 LİRANIN ALTINA DÜŞMEZ

'TMO'nun dışında kimsenin elinde ciddi manada bir stok yok. Zaten asıl amaç TMO’nun elindeki eski ve yeni 120 bin ton civarındaki fındığı ucuz fiyattan piyasaya sürdürmek' diyen Karan,'Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve TMO yetkililerinin beyanatı, 'ofis tarafından yılbaşına kadar piyasaya bir kilogram dahi kabuklu fındık sürülmeyeceği' yönünde. Görülen o ki, güçlü alıcı yılbaşına kadar piyasa üzerindeki baskısını sürdürecek. Ondan sonrası TMO'nun uygulayacağı yeni fındık politikası bağlar. Ama şunu net söyleyebilirim; bu saatten sonra fındık fiyatı çokta 100 liranın altına düşmez' şeklinde konuştu.

FKB’YE SAHİP ÇIKMAYANLAR BİR GÜN GELİR HESABINI VERİR

Ziraat Odası Başkanı Karan FİSKOBİRLİK ile ilgili sorulan sorulara ise şu şekilde cevap verdi:

'Öncelikle şunun herkes tarafından bilinmesini ve akıllardan çıkartılmasını isterim; FİSKOBİRLİK Giresun'un ve fındık üreticisinin öz kazanımıdır. Her ne kadar birileri babasının öz malı gibi davransa da bu gerçeği hiç kimse değiştiremez buna da gücü yetmez.

İşte benim FİSKOBİRLİK ile ilgili mücadelemin asıl sebebi de budur. Bende makam, mevki ve maddi kazanç peşinde koşmuş olsaydım sessiz, sedasız, başımı kuma gömer bir kenarda otururdum. Birilerinin ihtiras, ego, makam ve mevki hırsı yüzünden bu kurum kan kaybetmeye, dipsiz kuyunun dibine doğru gitmeye devam ediyor. Hiç kimse gaipten gazel okumasın, şu kadar ciromuz var, şu kadar ihracat gerçekleştirdik. Bende isterim FİSKOBİRLİK üretsin ve ekonomiye, istihdama katkı sağlasın. Ama ticarette bir gerçek vardır, oda kazancın giderini karşılamıyor zarar ediyorsan demektir. Sizin veya siyasilerin FİSKOBİRLİK'in bankalara sadece ödediği dönem faizinden haberiniz var mı? Ben açıklamayayım çıksın kurumun başkanı veya yöneticileri açıklasın. 

BAYRAKTAR NEDEN İSTİFA ETMİYOR, BİLEMİYORUZ

Kurumun başkanı demişken aynı zamanda AK Parti Sakarya Milletvekili olan Lütfi Bayraktar, geçtiğimiz günlerde kamuoyunda baya gündem oldu. Milletvekili maaşının yetmediğini belirten şahıs için yardım kampanyası başlatalım diyen vatandaşların dahi olduğunu duyduk. Milletvekili seçilmesine rağmen halen kurumdan hatırı sayılır bir maaş alan ve bütün imkanları halen kullanan bu şahıs istifa etmemekte kararlı gözüküyor. Ne kadar etik ve ne kadar kanuni onun takdirini kamuoyu ve yetkili merciler versin. Gelin görün bu şahıs milletvekili seçildikten sonra yönetim kurulu toplantısı için bir günlüğüne kuruma gelip, gidiyor. İktidar milletvekilisin ya, ne FİSKOBİRLİK nede fındıkla ilgili bir kelam açıklaması yok. Burada ‘milletvekili maaşım yetmiyor2 açıklamasının ardından AK Parti Genel Merkezi tarafından siyasi açıklama yapmasına yasak getirildiğini de duyduk. Neden istifa etmiyor bilemiyoruz. Ya milletvekili maaşı etmediği için yada istifa ettikten sona korktuğu bir şeyler var. Bu şahıs bir erdemlik gösterip istifa etmiyor ancak diğer taraftan başta Giresun’daki siyasi iktidar temsilcileri olmak üzere siyasi iktidardan en ufak bir ses yok. Ama bugün sesini çıkartmayıp, kafasını kuma gömenler bu kurum tamamen battığında bunun hesabını çok ağır verir.

ADAY ADAYI DEĞİLİM. ŞENLİKOĞLU BAŞARILI BİR BAŞKAN

Karan belediye başkan aday adayı olmayı düşünüyor musunuz sorusuna ise 'Önümüzde 31 Mart 2024 yerel seçimleri var. AK Parti’den Giresun belediye başkan aday adaylığı için şahsımın da yazılıp, çiziliyor ve kamuoyunda konuşuluyor. Öncelikle beni bu görevde görmek isteyen tüm Giresunlular'a teşekkür ederim. Şu anda öyle bir düşünce ve çalışmam yok. Ama siyasette rahmetli Süleyman Demirel'in 'siyasette 24 saat çok uzun bir süredir' söylemi geçerlidir. Ben AK Parti Giresun merkez ilçe teşkilatı kurucularındanım ve bu partinin en şaşalı döneminde merkez ilçe başkanlığı yaptım. İlçe başkanlığından sonra aktif siyaseti bırakarak, işimize gücümüze baktık ama partimizden hiçbir zaman kopmadık. Siyaset millete hizmet etme sanatıdır. Sorumluluğu ağıdır. Eğer bir yere aday olur ve nasip olurda seçilirseniz o sorumluluğu sonuna kadar taşımalısınız. Bizde eğer bir gün Allah nasip eder bir yere aday olur, seçilirsek o sorumluluğu en iyi şekilde taşırız. Ama şuanda öyle bir düşüncem yok. Zaten hali, hazırda yüzde 99 başarılı bulduğum bir belediye başkanı var. Aytekin Şenlikoğlu, bana göre pandemi ve ekonomik krize rağmen güzel işler yaptı.'

Bu haber 1874 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

FINDIK ÜRETİCİSİ ÖDEME BEKLİYOR

FINDIK ÜRETİCİSİ ÖDEME BEKLİYOR GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Fındık üreticileri için heyecan verici bir gelişme yaşanıyor.

BAŞKAN YILMAZ MÜJDELEDİ!

BAŞKAN YILMAZ MÜJDELEDİ! GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- AK Parti Giresun İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz: Artık her geçen gün daha fazla yoğunla...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi