GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
CHP’Lİ TIĞLI’DAN TMO’YA ÇOK SERT SÖZLER

CHP’Lİ TIĞLI’DAN TMO’YA ÇOK SERT SÖZLER

Tarih 12 Şubat 2023, 20:12 Editör Dursun ONUR

TIME POLİTİKA HABER- CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, stoklarındaki fındığın satış kararı aldığını duyuran Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) tepki gösterdi.


CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve piyasaların düzenlenmesi için stoklarındaki fındığın satış kararı aldığını duyuran Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) çok sert sözlerle tepki gösterdi.

Fındık piyasasında tekelcilik iddialarına karşı Rekabet Kurulu'nu soruşturma başlatmasını hatırlatan Tığlı,'Fındık üretiminden ihracatına kadar her aşamada yabancı birkaç firmanın kontrolünde. Burada üretici lehine kararlar alması gereken kurumlarda, bu rolünü unutmuş görünüyor. En büyük yabancı firmayı rekabeti engellediği için şikâyet edip Rekabet Kurulu’na soruşturma yaptıran iktidar diğer taraftan TMO vasıtasıyla piyasada rekabeti önleyici adımlar atabiliyor. Bu nasıl bir çelişki anlamak güç' dedi.

'İhracatın kesintiye uğramaması için mi üreticinin fındığını düşük aldınız?' diye soran Tığlı,'Rekabet Kurulu piyasada tekel oluşturma gayretlerine ilişkin halen bir soruşturma yürütüyorsa, bu karar sonrası dosyaya TMO'yu da ilave etsin. Çünkü bu satış kararı serbest piyasada fındık fiyatlarının nispeten küçük bir miktar artış olduğunda dahi birilerini rahatsız edip TMO'yu satış yapmaya zorladığının kanıtı. 70 TL’den satsan ihracatımız nasıl zarar görecek açıklayabilir misiniz? TMO’nun fındık satış kararına ilişkin açıklamaları, gerekçeleri tamamen ihracatçılar, tekel piyasanın temsilcisi üç dört firmanın görüşleriyle aynı hiçbir fark yok. 2015 yılında 240 bin ton iç fındık ihracatından 2.82 Milyar Dolar gelir elde edilirken serbest piyasada fiyat oldukça yükselmiş üretici kazanırken ülke ihracat geliri de yükselmişti. O zaman fiyat 20 liranın üzerine çıktığında yine bu kesimler ihracat zarar görecek diye ortalığı karıştırıyordu. Fındık uluslararası piyasalarda işlem gören bir ürün olduğu için destekleme fiyatı dövize endeksli olmalı dediğimizde kastettiğimiz buydu?' ifadelerine yer verdi.

Bu haber 557 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

İŞTE YILMAZ’IN A TAKIMI

İŞTE YILMAZ’IN A TAKIMI GİRESUN TIME SON DAKİKA HABER- Mete Bahadır Yılmaz başkanlığındaki AKP Giresun il yönetim kurulu üyeleri belli oldu...

HAFIZOĞLU, SAHADAN BERİ GELMİYOR

HAFIZOĞLU, SAHADAN BERİ GELMİYOR GİRESUN TIME POLİTİKA HABER- AK Parti’den Giresun milletvekili aday adayı olan Giresun Üniversitesi eski Öğretim Gö...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi