GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
GİRESUNLU CANİKLİ’YE ÇOK AĞIR İTHAMLAR

GİRESUNLU CANİKLİ’YE ÇOK AĞIR İTHAMLAR

Tarih 09 Aralık 2022, 21:48 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL POLİTİKA HABER- Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’ye çok ağır ithamlar.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TMSF tarafından el konulan şirketlerde usulsüzlüklerin yaşandığını ifade ederek, Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'yi işaret etti.

Canikli'nin şoförünü, danışmanlarını, yeğeninin arkadaşlarını kayyum olarak atadığını belirten Arık,'15 milyon insanın yaşadığı İstanbul'da Canikli'nin adresinden başka adres yok mu? 80 milyonluk Türkiye'de Canikli'nin danışmanları ve yeğeninin kankalarından başka kimse yok mu' diye sordu.

KONUYU YENİDEN MECLİS'E TAŞIDI

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) iltisaklı olduğu gerekçesiyle el konulan şirketlerde yaşanan gelişmeleri bir kez daha TBMM kürsüsüne taşıdı.

Kayyum atama yetkisinin bir KHK ile TMSF’ye devredildiğini anımsatan Arık,'Amacın el konulan şirketlere çökmek olduğunu' savundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından Erciyes Anadolu Holding'e (Boydak Holding) atanan isimlerden Ertunç Laçinel'in isminin birçok usulsüzlüğe karıştığını belirten Arık, 4 milyon 532 bin Euro'luk usulsüzlüğün üstünün kapatıldığını öne sürerek çok ağır suçlamalarda bulundu.

BAŞDANIŞMANIN EŞİ AVUKAT TUTULUNCA...

CHP'li Arık, 'Bu CEO da şirketin Almanya'da bir lojistik merkezi varken kendisinin de vatandaşı olduğu Slovakya'da yeni bir lojistik merkezi kurarak işe başlar. Kendisi ve Adil Kılıç da aynı zamanda bu lojistik merkezinin ortağıdır. Yani hem bir şirketi yöneteceksiniz hem de bu şirketin iş yaptığı bir lojistik merkezinin ortağı olacaksınız. Gerçi siz alışıksınız bir tarafta bakanlık yapıp diğer taraftan da eşinizin şirketinden dezenfektan almaya. Bakınız, Laçinel bununla da yetinmiyor. Boydak Enerji'nin işini 'Berg Elektrik' adında bir şirkete veriyor. Bu şirket de yapılmayan işler için peşin para alıyor, iş yapılmış gibi faturalar kesiliyor. Bakınız, TMSF'de Berg Elektrik'e 4 milyon 532 bin euronun haksız ödendiğini belirterek İstanbul İcra Mahkemesi'nde icra takibi başlatıyor. Sonra ne oluyor biliyor musunuz sayın milletvekilleri? Berg Elektrik'in sahibi koşa koşa saraya gidiyor. Malum şirket, bir cumhurbaşkanı başdanışmanının eşini avukat olarak tutuyor ve bu dosyanın üstü kapanıyor' dedi.

BU İSİMLERİ UNUTMAYIN

Atanan kayyumların Canikli'nin danışmanları ve yeğeninin arkadaşlarından oluştuğunu vurgulayan Arık,'Ertunç Laçinel'le ilgili hiçbir işlem yapılmıyor. Sadece görevden alınıyor, yerine ise Emin Sarıoğlu adında biri atanıyor. Bakınız, Adil Kılıç gibi Emin Sarıoğlu ismini de unutmayın, aklınızda tutun. Diyeceksiniz ki: 'Bütün bunlarla Nurettin Canikli'nin ne alakası var?' Bakınız, A grubu imza yetkisi verdiği Ertunç Laçinel, Nurettin Canikli'nin yeğeni Kemal Canikli'yle kanka. Tam 9 kez aynı uçakla yan yana seyahat etmişler. Ne tesadüftür ki Laçinel'in yerine yönetim kurulu üyesi olarak atanan Emin Sarıoğlu da Kemal Canikli'yle kanka. Hatta atanan tüm kayyumlar Kemal Canikli'yle kanka. Bakınız, bu, Ertunç Laçinel, Kemal Canikli. Bu, Emin Sarıoğlu, Kemal Canikli. Bu uyuyan, Adil Kılıç ve Kemal Canikli yani bütün atanan kayyumlarla Kemal Canikli'nin bir dostluğu var. Kemal Canikli kim? Bakın, amcasının Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne tahsisli aracını kullanıyor. 15 Temmuz 2016'da yani darbe günü Yunanistan'a gidiyor, adalarda gününü gün ediyor, sonra da utanmadan sıkılmadan geliyor, 15 Temmuz günü meydanlarda kahramanlık fotoğrafları, pozları veriyor' ifadelerini kullandı.

DANIŞMANLAR, ŞOFÖRLER, KAYYUM...

Milletvekili Arık, Koza Altın'daki kadrolaşmayı da şöyle anlattı:

'Bakınız sayın milletvekilleri, hani, mahkemelerin atadığı kayyumlar şirketlerin mali yapısını bozuyor ya, şirketleri zarara uğratıyorlardı ya, tecrübesi ve bilgi birikimi olanlar şirketlere atanacaktı ya? Canikli hiçbir yakınını şirketlere almamıştı ya? Bakın yine Kayseri'mizdeki Koza Altın'a kimler atanmış? Sanki memleketimde hiç insan kalmamış gibi eşinin kuzeni ve aynı zamanda da danışmanı olan Hanife İrem Sarp'ı. Başka kimi atıyor? Danışmanı İsmail Özkaya'yı. Bakınız, şoförünü de unutmuyor; şoförü Fatih Salihpaşaoğlu'nu da hem Koza Altına hem de Akın Çorap’a Yönetim Kurulu üyesi olarak atıyor. Boydak soygununda yer alan Adil Kılıç'ı da Akın Çorap'a atıyor.'

ŞİRKETLERİN HEPSİ CANİKLİ ADRESLİ: PALMİYE APARTMANI NO:1

CHP'li Arık, kurulan şirketlerle Canikli'nin şirketinin aynı adreste olduklarına da dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

'Bakın, sayın milletvekillerim, Akın Çorap'ın ve kayyum atadıkları diğer şirketlerin başına nasıl çorap örülüyor, size bir bir anlatmak isterim vaktim yeterse. Mesela, ne tesadüftür ki kurulan bu şirketlerin hepsi Nurettin Canikli'nin şirketiyle aynı adreste ama amca yeğen Canikli'nin kredi kartları da, kredi kartı ekstreleri de bu adrese gidiyor. Sayın milletvekillerim, metrekareye en çok şirketin düştüğü bu adresi yani Üsküdar'daki Palmiye Apartmanı'nın 1'inci katını unutmayın lütfen. Bakınız, öyle ki bu şirketi denetleyen şirketlerin adresi de Palmiye Apartmanı No:1

SİMİN TEKSTİL..

Bakın, Simin Tekstil... Akın Çorap'ın içini boşaltmak için 'Simin Tekstil' isimli bir firma kuruluyor -iyi dinleyin lütfen- bakın, önce Akın Çorap'ın Genel Müdürü Kenan Alkaya Simin Tekstil'e transfer ediliyor. Ayrıca, yine, Akın Çorap'ın Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan, Boydak soygununda da yer alan Adil Kılıç da Simin Tekstil'in kuruluşunda yer alıyor. Akın Çorap'ın Yönetim Kurulu üyesi ama Simin Tekstil adına da Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ihaleye giriyor. Canikli, Simin Tekstil'le bağının olmadığını ileri sürüyor ama Simin Tekstil ile Canikli'nin şirketi aynı adreste. Böyle tesadüf olur mu? Palmiye Apartmanı No: 1. 15 milyon insanın yaşadığı İstanbul'da Canikli'nin adresinden başka adres yok mu? 80 milyonluk Türkiye'de Canikli'nin danışmanları ve yeğeninin kankalarından başka kimse yok mu? Sonra da utanmadan 'Tecrübe ve bilgi birikimiyle bu değişikliği yaptık' diyorsunuz. Başka hangi şirketler var? Bakınız, Iras Yapı, ortağı Emin Sarıoğlu. Emin Sarıoğlu'nu hatırladınız mı? Boydak Holdinge de yönetim kurulu üyesi olarak atadıkları kişi. Iras Yapının adresi de yine Nurettin Canikli'nin ofisiyle aynı adres: Palmiye Apartmanı No:1. Ve bu Iras Yapı, Koza Altın'la iş yapıyor, teminat mektubunu da Halk Bankası'ndan ödetiyorlar, yazıklar olsun. Adres, bildiğiniz aynı adres: Palmiye Apartmanı No:1.

KNOT ENERJİ...

Bakın, yine başka bir şirketten bahsetmek isterim: Knot Enerji. Adresi, bildiğiniz, yine aynı adres: Palmiye Apartmanı No:1. Sahibi kim? Furkan Akçadağ. Furkan Akçadağ aynı zamanda Akçadağ İnşaat'ın da sahibi. Bu firma da Koza Altın'da. Yani Fatih Salihpaşaoğlu'nun imzasıyla yani Canikli'nin Koza Altına yönetim kurulu başkanı olarak atadığı şoförün imzasıyla, o günün parasıyla yaklaşık 10 milyon lira para transfer ediliyor. Sonra Sayın Canikli çıkıyor, TMSF tarafından el konulan şirketlerle hiçbir bağının olmadığını, para transferinin olmadığını, hiçbir yakınını açıklamadığını anlatıyor ama bu belge onları yalanlıyor.'

Bu haber 1616 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

NURETTİN CANİKLİ SUSKUNLUĞUNU BOZDU!

NURETTİN CANİKLİ SUSKUNLUĞUNU BOZDU! TIME GÜNCEL HABER- Giresun eski milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli...

YARDIM TIRLARI GİRESUN’DAN YOLA ÇIKTI

YARDIM TIRLARI GİRESUN’DAN YOLA ÇIKTI TIME GÜNCEL HABER- Deprem yardım tırları Giresun’dan yola çıktı.
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi