GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
AKP'Lİ BAŞKANIN AKP'LİYE ZULMÜ!

AKP'Lİ BAŞKANIN AKP'LİYE ZULMÜ!

Tarih 15 Ekim 2022, 00:44 Editör Dursun ONUR

TIME ÇOK ÖZEL HABER- Giresun'un Doğankent ilçesi AKP'li Belediye Başkanı Rüşan Özden, bir dönem partisinden Doğankent İl Genel Meclisi üyeliği de yapan hemşehrisi Alaeddin Bayram’a adeta zulmediyor.

Giresun'un Doğankent ilçesi AKP'li Belediye Başkanı Rüşan Özden'in hukuk tanımadığı ortaya çıktı.

AKP'li Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden'in bir dönem partisinden Doğankent İl Genel Meclisi üyeliği de yapan ve verdiği hukuk mücadelesini kazanan hemşehrisi veteriner hekim Alaeddin Bayram'a adeta zulmettiği öğrenildi.

12 YILDIR HUKUK MÜCADELESİ VERİYOR

Giresun ilçesi Doğankent Belediyesi'nde 6 Ağustos 2009 tarihinde sözleşmeli veteriner hekim olarak norm kadro ile (4/b) işe başlayan Alaeddin Bayram,12 yıldır verdiği hukuk mücadelesini kazanmasına rağmen işine iade edilmiyor. AKP'li Doğankent Belediye Başkanı Özden, yasaya rağmen mahkeme kararlarını uygulamamakta ısrar ediyor.

Doğankent Belediyesi ile yaptığı iş sözleşmesi 31.12.2010 tarihinde biten ancak 1 Ocak 2011 tarihi itibarıyla yeni sözleşme yapılması gerekirken hiçbir kusuru olmadığı halde veteriner hekime ihtiyaç duyulmadığı gerekçesiyle dönemin AKP'li Belediye Başkanı Nazmiye Kabadayı ve Belediye Meclisi tarafından sözleşmesi uzatılmayan Bayram, hukuk mücadelesi başlattı.

Bu karara istinaden 11/02/2011 tarihinde sözleşmesinin yenilenmesi ve işe iadesi ile birlikte çalıştırılmadığı ayların maaşlarının ödenmesi için önce belediyeye başvuran Bayram, talebinin meclis kararı ile reddedilmesi üzerine Ordu İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

İdare Mahkemesi ise Bayram'ın işe iade talebini uygun bulmadı. Olayın peşini bırakmayan Bayram kararı temyiz etti. Davayı yeniden görüşen mahkeme heyeti Bayram lehine karar verdi. Karar, 2/3/2018 tarihinde kesinleşti.

Bayram, lehine sonuçlanan mahkeme kararını 11/7/2018 tarihinde dönemin MHP'li Belediye Başkanı Birol Tekin'e tebliğ ederek kararın uygulanması için resmi başvuru yaptı. Ancak yine sonuç alamadı.

BAŞKAN ÖZDEN HUKUK TANIMIYOR

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Doğankent Belediye Başkanlığını AKP'nin adayı Rüşan Özden kazandı. Hakkını aramaya devam eden Bayram, ikinci kez 16/4/2019 tarihinde belediyeye mahkeme kararının uygulanması için dilekçe sundu. Deyim yerimdeyse hukuk tanımayan Başkan Özden de kararı uygulamamakta ısrar etti.

Haklı davasını sürdüren Bayram, bu sefer de her iki belediye başkanı hakkında idari yargı kararlarını uygulamadıkları için işledikleri suça istinaden 26/11/2018'de Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN BELEDİYEYE TAZMİNAT CEZASI

Bayram, ayrıca konuyu yüksek mahkemeye de taşıdı. Hak mağduru Bayram, 18/7/2019 tarihinde belediyenin mahkeme kararlarına uymadığı ve hak ihlalinin devam ettiği gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi ise 31/3/2022 tarihinde Bayram'ın lehine karar vererek belediyeyi tazminat cezasına çarptırdı. Fakat, ilgili kanuna göre 1 ay içinde idari yargı kararlarını uygulaması gereken belediye, yine topu taca attı.

İKİ BAŞKAN DA HAPİS CEZASI ALDI

Bunun üzerine her iki belediye başkanı hakkında mahkeme kararlarını uygulamadıkları gerekçesi ile Tirebolu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava 27/6/2022 tarihinde sonuçlandı ve 2022/87 esas sayılı kararla Birol Tekin’e 3 ay 10 gün, Rüşan Özden’e de 5 ay hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı. Karar sonrası her iki taraf da hükmün açıklanmasının geri bırakmasına itiraz etti. Dava Giresun Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Bu arada, Bayram'ın belediye alehine açtığı tazminat davası da Ordu İdare Mahkemesi'nde sürüyor.

HEM BAYRAM HEM DE MAHKEMEDEN YENİ SUÇ DUYURUSU

Öte yandan, hak mağduru Bayram'ın AKP’li Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden hakkında Anayasa Mahkemesi kararını uygulamadığı için Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu da kayıtlara geçti.

Ayrıca, hem Bayram'ın hem de Tirebolu Asliye Ceza Mahkemesi hakiminin kararın halen uygulanmadığını gerekçe göstererek Başkan Özden hakkında Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu bilgisine de ulaşıldı.

Bu haber 2971 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN!

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN! GİRESUN TIME GÜNCEL HABER- Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayı...

HAVALİMANININ KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

HAVALİMANININ KAPASİTESİ ARTIRILIYOR GİRESUN TIME GÜNCEL HABER- AK Parti Giresun İl Başkanı Mete Bahadır Yılmaz, Ordu – Giresun Havalimanı’nda gerçekleş...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi