GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
FINDIKTA KARTEL OLAN FERRERO’YU DURDURUN!

FINDIKTA KARTEL OLAN FERRERO’YU DURDURUN!

Tarih 07 Eylül 2022, 23:50 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan fındık çağrısı: Ferrero’yu durdurun!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Giresun'da 'Fındıktaki tekelleşmeyi bitireceğim' sözleri sonrası Ziraat odaları, merkezi Trabzon'da bulunan ve dünyada önde gelen çikolata markalarının üreticisi olan İtalyan firması Ferrero için harekete geçti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındık piyasasında tekelleşmenin, bu yıl da kendini piyasa fiyatları üzerinde gösterdiğini öne sürerek, Rekabet Kurumu'nu göreve davet etti.

'FERRERO KENDİNE KARTEL YAPI OLUŞTURDU, DURDURUN'

Bayraktar, yazılı açıklamasında, yıllardır söyledikleri ancak bir türlü kırılamayan piyasa oluşumu tekelleşmenin, bu yıl da kendini piyasa fiyatları üzerinde gösterdiğini kaydetti.

Bayraktar, 'Ferrero fındık alım fiyatını TMO'nun açıklamış olduğu fiyatın gerisinde kilogramı 48 ve 49 lira olarak açıkladı. Yabancı bir firma yatırım yapma bahanesiyle ülkemize geliyor ve fabrika kurup, üretim yapıyor. Bu yatırımcı, görevi olmaksızın piyasaya müdahale etme gereği de duyuyor. Kendine kartel yapı oluşturuyor, kendisi ile iş birliği yapan tüccardan fındık alıyor, iş birliği yapmayanı kendince cezalandırarak piyasadan çekilmelerini sağlıyor. Fındığın değerini korumak milli bir görevdir. Ferrero firmasının piyasaya yaptığı baskılara 'dur' denmesi gerekiyor' ifadelerini kullandı.

'REKABET KURUMU GEREĞİNİ YAPMALI'

Devletin Fiskobirlik'le iş birliği içerisinde ürünün tamamını alacağını deklare ederek güçlü bir şekilde piyasaya girmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar, 'Buradan Rekabet Kurumu'na sesleniyorum ve kendilerini göreve davet ediyorum. Piyasayı üreticilerimizin aleyhine, tamamen kendi istekleri yönünde şekillendirmeye çalışanlar hakkında gereği yapılmalıdır' isteminde bulundu.

Bu haber 5300 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Kılıçaslan, 25-26 Mayıs tari...

GİRESUN’DA 26 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI

GİRESUN’DA 26 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun'da yatırım tutarı 97 milyon 632 bin lira olan 26 projenin imza töreni yapıl...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi