GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
GİRESUN BAROSU DA AYAĞA KALKTI...

GİRESUN BAROSU DA AYAĞA KALKTI...

Tarih 25 Temmuz 2021, 19:16 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL HABER- Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir'in de yer aldığı 48 il baro başkanı, ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama yapan baroları hedef gösteren yandaş ve besleme Yeni Şafak gazetesini kınadı.

Aralarında Giresun Barosu'nun da olduğu 48 il barosu, ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama yapan baroları hedef gösteren yandaş ve besleme Yeni Şafak gazetesini kınadı.

15 baro, 21 Temmuz'da 'Irkçı Saldırıları Kınıyoruz' başlıklı ortak açıklama ile nefret söylemi ve ayrımcı dile son verilerek bu tür saldırılara karşı etkin soruşturma yürütülmesini talep etmişti.

Hükümete yakınlığı ile bilinen sözde gazete Yeni Şafak ise, baroları hedef göstererek 'Kandil'in Baronları' manşetiyle çıkmıştı.

YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER

Barolar, yaptıkları açıklama ile isim vermeden Yeni Şafak'ı kınadı ve 'Yargı önünde hesap vermeleri için konunun takipçisi olacağımızı ve açıklama yapan barolarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz' dedi.

Aralarında Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir'in de yer aldığı 48 baro başkanının imzası bulunan açıklama metninde şu ifadelere yer verildi:

'15 baromuz tarafından 21 Temmuz 2021 tarihinde yapılan 'Irkçı Saldırıları Kınıyoruz' başlıklı ortak açıklama ile nefret söylemi ve ayrımcı dile son verilerek bu tür saldırılara karşı etkin soruşturma yürütülmesi talep edilmiştir. Nefret diline ve ayrımcılığa karşı çıkmak Avukatlık Kanunu’nun barolara yüklediği hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını korumak görevi kapsamındadır. Baroların eleştirdiği bu ayrımcı dil ve nefret söylemi bu kez 23 Temmuz 2021 tarihinde bir gazetenin provakasyonunda kendini göstermiştir.

HİÇBİR GÖZDAĞINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Bu gazete tarafından yayınlanan ve 15 il barosunu hedef gösteren yazı bir haber değil, üslubu ve içeriği ile halkı kin ve düşmanlığa sürükleyecek, kaos yaratacak bir propaganda malzemesidir. Bu durum, kişi ve kurumların iftiralarla hedef haline getirilmesindeki cüretin yazıya dökülmüş halidir.

Ancak bu yazıyı yazanlar unutmasınlar ki; hukuk kurumları olan barolar hiçbir gözdağına boyun eğmeyecek, gerçekleri dile getirmekten asla vazgeçmeyecektir. Bu ve benzer üslup ve yöntemlerle halkın haber alma hakkını istismar ederek baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor, yargı önünde hesap vermeleri için konunun takipçisi olacağımızı ve açıklama yapan barolarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz.'

Bu haber 670 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

AYTEKİN BAŞKANDAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!

AYTEKİN BAŞKANDAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE! TIME GÜNCEL HABER- Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Ankara’dan müjde üstüne müjde verdi.

ÖZTÜRK: İLK SEÇİMDE KIYAMET KOPACAK!

ÖZTÜRK: İLK SEÇİMDE KIYAMET KOPACAK! TIME KAYNAK HABER- Giresunlu hemşehrimiz İlahiyat profesörü Mustafa Öztürk, ilk seçimde AKP için kıyametin kopacağı...
GİRESUN'UN CEMAL ABİSİ VE FINDIK GERÇEĞİ- 202101 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi