GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
GİRESUN’DAKİ ÖZEL OKULLARA DA PİYANGO!

GİRESUN’DAKİ ÖZEL OKULLARA DA PİYANGO!

Tarih 31 Aralık 2020, 11:14 Editör Dursun ONUR

TIME EĞİTİM HABER- Giresun’daki özel okullar da pastadan aslan payını alacak.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan '2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılında Özel Okullarda Öğrenim Gören veya Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliği' Resmi Gazete'de yayımlandı.

GİRESUN’DAKİ ÖZEL OKULLARA DA PİYANGO VURDU

Resmi Gazete'de sessiz sedasız yayımlanan tebliğe göre, desteklerle öğrenci ve velilerin özel okulları tercih etmesi teşvik ediliyor. Destek için gereken kaynak Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanacak. Bu kapsamda, haliyle büyük kıyak hesabınca Giresun'daki özel okullara da piyango vurdu.

EĞİTİM-İŞ SENDİKASI'NIN GİRESUN ŞUBESİ SUSPUS AMA...

Konuya ilişkin Eğitim-İş Sendikası Giresun Şubesi derin bir suskunluğa bürünürken açıklama Eğitim-İş Sendikası Antalya Şubesi'nden geldi. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın özel okullara ödeme yapması eleştirildi.

SESSİZ SEDASIZ YAYIMLANDI

Bakanlığın, uzaktan eğitimde tablet dağıtamadığı, yüz yüze eğitimde de okullardaki temizlik ürünlerinin masraflarını dahi velilere ödettiği hatırlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'Pandemi nedeniyle başlatılan uzaktan eğitim sisteminde MEB'in gerekli adımları atmaması sonucunda eğitimde fırsat eşitsizliği artsa da, her geçen gün bu uçurumu daha da derinleştirecek yanlış bir hamle daha yapılmaktadır. Bunun son ve çarpıcı örneklerinden biri ise 25 Aralık'ta Resmi Gazete'de sessiz sedasız yayımlanan özel okullara öğrenci başına maddi destekle ilgili bir düzenleme olmuştur.

MEB, PARAYI ÖZEL OKUL SAHİPLERİNE DAĞITACAK

Resmi gazetedeki bu tebliğe göre, daha 4 milyonu aşkın ihtiyaç sahibi çocuğumuza uzaktan eğitime katılabilmesi için tablet dağıtamayan, internet altyapısı olmayan yerleşkelerdeki öğrencilere bir çözüm sunamayan, devlet okullarının derslik ihtiyacı/bina tamiri gibi ana sorunlarını çözemeyen, okullardaki temizlik malzemelerinin parasını bile velilerden toplayan MEB, özel okul sahiplerine öğrenci başına İlkokul 3 ve 4'üncü sınıf öğrencileri için 4 bin 165 lira, ortaokul 7 ve 8'inci sınıf ile ortaöğretim 10, 11 ve 12'nci sınıf öğrencileri için 4 bin 849 lira destek ödemesi yapacak.

BU YANLIŞTAN DERHAL DÖNÜLMELİDİR

Tableti olmayan öğrencilere 9 aydır tablet dağıtımı yapılamamışken özel okula giden öğrencilere bu şekilde destek verilecek olması Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim-öğretime bakışını özetlemektedir. Yine patrona, sermayeye destek sağlanmakta, durumu olmayan öğrenciler göz ardı edilmektedir. Özel okula giden bir öğrenciye sağlanacak maddi destekle yaklaşık 7-8 öğrenciye tablet sağlanabilecektir. Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve planlanan bu destekler imkanı olmayan öğrencilere aktarılmalıdır.'

Bu haber 1566 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

GRÜ, BİLİMSEL YAYINDA DA YOKLARI OYNADI

GRÜ, BİLİMSEL YAYINDA DA YOKLARI OYNADI TIME DETAY HABER- Başarı karnesinde sınıfta kalan Giresun Üniversitesi (GRÜ), bilimsel yayın sıralamasında da hayal...

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ YİNE SINIFTA KALDI

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ YİNE SINIFTA KALDI TIME SON DAKİKA HABER- Giresun Üniversitesi (GRÜ) başarı karnesinde yine sınıfta kaldı.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi