GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
SAĞLIK ÇALIŞANLARI ADETA CEZALANDIRILDI

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ADETA CEZALANDIRILDI

Tarih 17 Ağustos 2020, 17:07 Editör Dursun ONUR

TIME SAĞLIK HABER- Türk-Sağlık-Sen Giresun Şube Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, Covid-19 salgını ile mücadelede sağlık çalışanlarının ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldıklarını söyledi.


Türk-Sağlık-Sen Giresun Şube Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, Covid-19 salgını ile mücadelede sağlık çalışanlarının destan yazdıklarını ancak sorunlarının giderilmesi için hiçbir adım atılmayarak mağdur edildiklerini söyledi

'Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyor ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar' diyen Korkmaz, alın terlerinin ellerinden alındığını ifade etti.

ÖDÜLENDİRİLECEKLERİ YERDE CEZALANDIRILDILAR

Çalışanlarının iki anlamda tarihe geçtiğini ifade eden Korkmaz,'Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu. Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunuldu fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi. Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar' şeklinde konuştu.

Türk-Sağlık-Sen Giresun Şube Başkan Yardımcısı Hülya Korkmaz, yazılı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

SÖZ VERİLEN EK ÖDEMELER ACİLEN ÖDENMELİDİR

‘Sağlık çalışanlarının en az yarısı tavandan ek ödeme den yararlanamadı. Temizlik elemanından, sekreterine, şoföründen hizmetlisine, memurundan, veri hazırlama kontrol işletmenine, özellikli birimde çalışıp lise mezunu olan ebe, hemşire, sağlık memuruna kadar çok fazla personel, ya hiç ücret alamadı, alanlar ise 5-10 TL gibi komik rakamları aldılar. Covit-19 virüsü ile direkt temas etme olasılığı çok yüksek olan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları sağlık bakanımızın söz vermesine rağmen, hiçbir ek ödeme alamamışlardır. Aile hekimliği sisteminde çalışan personellerimiz için söz verilen ek ödemeler, acilen ödenmelidir. Ama kamuoyunda yaratılan algıya bakıldığında sanki sağlık çalışanlarına çift maaş veriliyor gibi ortam oluşturulmuş, sağlık çalışanlarının fedakarlıkları göz ardı edilmiştir. Salgın başladığı döneme göre, salgın döneminde sağlık çalışanlarının çoğunluğu gelir kaybına uğramıştır. Çalışanlar salgın öncesi dönemden daha kötü durumdadır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TEK SORUNU ÜCRETLER DEĞİLDİR

Sağlık çalışanları mutsuz, sağlık çalışanları ümitsiz, sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır. Sağlık çalışanlarının tek sorunu ücretler değildir. Sağlık çalışanları sürekli olarak mobbinge maruz kalmakta, salgın döneminde fazla çalışmalarda adaletsizlik, kanun gereği bazı personellere fazla çalışma ücreti ödenememesi, geçici görevlendirmelerin personel üzerinde Demokles'in kılıcı gibi baskı unsuru olarak kullanılması, salgın bahanesiyle dal hastanesi personellerinin farklı birimlere görevlendirilmesi yapılarak, dolgu malzemesi olarak kullanılması, diğer servislerden pandemi servislerine görevlendirilmelerde, personelin çalışma şartlarının farklı uygulamalara tabi tutulması, sağlık çalışanları arasında huzursuzluğa ve bıkkınlığa sebebiyet vermektedir. Sendikal ve siyasi ayrımcılığa, adam kayırmacılığa maruz bırakılan sağlık çalışanları için adaletli ve liyakatli bir yönetim anlayışı derhal uygulamaya konulmalıdır.’

Bu haber 1220 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

BAŞHEKİM ÇITLAK’TAN FLAŞ DUYURU!

BAŞHEKİM ÇITLAK’TAN FLAŞ DUYURU! TIME SAĞLIK HABER- Giresun'da Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 30 Kasım'dan...

GİRESUN’DA 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA

GİRESUN’DA 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA TIME SICAK HABER- Giresun'da 65 yaş ve üstündekilere sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi