GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
CANİKLİ NEDEN HALA SUSUYOR?

CANİKLİ NEDEN HALA SUSUYOR?

Tarih 03 Ağustos 2020, 17:03 Editör Dursun ONUR

TIME GÜNCEL-YORUM HABER- AKP içindeki bazı siyasal islamcı çevrenin hedef tahtasına koyduğu İstanbul Sözleşmesi’nin haklı savunucusu bugünün AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olan, dönemin AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin sessizliği merak konusu oldu.

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini konu alan ve hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge olan İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının üzerinden 9 yıl geçti. Ancak AKP döneminde Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu sözleşme, tartışmalara konu olmaya devam ediyor.

AKP içindeki bazı siyasal islamcı çevrenin hedef tahtasına koyduğu İstanbul Sözleşmesi’nin haklı savunucusu bugünün AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olan, dönemin AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin sessizliği merak konusu oldu.

Anımsanacağı gibi, Türkiye için öncü bir adım olan sözleşmenin 2011 yılında TBMM’de kabul edildiği oturumda sözleşmenin hazırlanması, imzalanması ve yürürlüğe konulması ile ilgili onur ve gururunu anlatan ifadeler kullanan Canikli, alkış toplamıştı.

CANİKLİ SÖZLEŞMEYE SAHİP ÇIKMIŞTI

AKP adına Meclis'te konuşan Canikli, 'Sözleşmeyi parlamentosundan geçiren, yasalaştıran ilk ülke olma onuru da inşallah bize ait olacak biraz sonra; hepimize ait olacak, bütün milletvekillerimize, bütün gruplarımıza ve Türkiye’ye ait olacak. Bu gurur gerçekten çok tarihi bir anın da aynı zamanda yansımasını ifade ediyor' demişti.

ŞİMDİ KONUŞMA ZAMANI

Erkek egemen sistemin savunucusu gerici çevrelerin sözleşmeden çekilme baskıları iyice zıvanadan çıkarken, şimdilerde pek ortalarda görünmeyen Canikli’nin sözleşmeden yana suskunluğunu bozması bekleniyor. Canikli’nin sözleşmeye taraf olarak dünkü isabetli sözlerinin arkasında durarak sözleşmeden Türkiye’nin çekilmemesi yönünde hem tavır alması hem de çağrıda bulunması isteniyor.

Bu haber 1060 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

GİRESUN AKP’DE ‘BAŞKANLIK’ OYUNLARI...

GİRESUN AKP’DE ‘BAŞKANLIK’ OYUNLARI... TIME ÖZEL KULİS HABER- Giresun’da ilçe kongrelerini hemen hemen tamamlayan AKP’de gözler Kasım veya Aralık ayında g...

DEVA PARTİSİ GİRESUN’DA SAHAYA İNDİ

DEVA PARTİSİ GİRESUN’DA SAHAYA İNDİ TIME POLİTİKA HABER- Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Giresun il teşkilatı sahaya indi.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

SayaçRSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi