GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

KARAN: ÖVÜNMEYİ BIRAKIN DA UTANIN!

KARAN: ÖVÜNMEYİ BIRAKIN DA UTANIN!

Tarih 10 Ekim 2019, 20:41 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi Nurittin Karan, fındık ihracatında büyük artış yaşadığını söyleyen ihracatçıların bununla övünmek yerine utanç duymaları gerektiğini öne sürdü.


Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi Nurittin Karan, son yılların en yüksek fındık rekoltesinin olduğu bir sezonda, geçen yılın aynı ayına göre ihracatta büyük artış yaşadığını söyleyen ihracatçıların bununla övünmek yerine utanç duymaları gerektiğini savundu.

Karan yaptığı yazılı açıklamada, ekonominin dengelerine ayak uyduramayan fındık ihracatçılarına, üreticilerin nasıl ayak uyduracağını sordu.

İHRAÇATÇILARIN BİR BAŞARISI YOK

Geçen sezon düşük rekolte de standart naturel iç fındığın kentalinin (100 kilogramı) 5. haftada ortalama 521 dolardan işlem gördüğünü anımsatan Karan, rekoltenin yüksek olduğu bu sezon ortalama 652 dolardan işlem görmesinin ihracatçıların bir başarısı olmadığını iddia etti.

ÖVÜNMEYİ BIRAKIN DA UTANIN!

Yerli ihracatçıları üreticilerin safında yer almaya davet eden Karan, '2018 yılında son yılların en düşük rekoltesinin yaşandığı bir sezonda standart naturel iç fındığın kentali 5. haftada 521 dolar iken son yılların en iyi rekoltesinin olduğu bu sezon ortalama 652 dolara ulaşmasında en büyük etken, sezon öncesi taban fiyatın açıklanması ve bir önceki sezondan stok devrinin olmamasıdır. Bunun övünülecek bir tarafı yoktur. Hatta ihracatçıların bu durumdan utanması gerektiğini düşünmekteyiz’ dedi.

ÖNCE SAMİMİYET VE GÜVEN

Karan devamla, 'Hani arz-talep dengesi vardı? Hani ürün az olunca fiyat yüksek olacaktı? Ekonominin dengeleri bile size ayak uyduramazken, fındık üreticisi size nasıl ayak uydursun? Yerli ihracatçı her zaman üreticisinin yanında olursa, hem üretici kazanır hem de ihracatçı kazanır. Üretici olmazsa fındık olmaz, fındık olmazsa ihracatçı olmaz. Ama önce samimiyet ve güven’ ifadelerini kullandı.

Bu haber 1463 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

ÇAKIRMELİKOĞLU: ZOR GÜNLER GEÇİRDİK

ÇAKIRMELİKOĞLU: ZOR GÜNLER GEÇİRDİK TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, yeni normalleşme s...

VİRÜS FINDIĞA YARADI

VİRÜS FINDIĞA YARADI TIME EKONOMİ HABER- Giresun'da fındık fiyatı 26 liraya kadar çıktı.
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi