GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

GİRESUN LİMANI ADETA DÜŞMAN ÇATLATIYOR!

GİRESUN LİMANI ADETA DÜŞMAN ÇATLATIYOR!

Tarih 17 Ağustos 2019, 00:37 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Giresun sevdası (!) ayağına birilerinin örtülü hesaplarla yok yere tartışmaya açtığı ve atıl durumdayken kısa zamanda aktif hale getirilen Giresun Limanı, çıtayı yükselterek Karadeniz'in en büyük limanı olma yolunda hızla ilerliyor.

Giresun sevdası (!) ayağına birilerinin örtülü hesaplarla yok yere tartışmaya açtığı ve atıl durumdayken el değiştirdikten sonra kısa zamanda aktif hale getirilen Giresun Limanı, çıtayı yükselterek Karadeniz'in en büyük limanı olma yolunda hızla ilerliyor.

Hem Giresun hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak için yatırımlarını hızlandıran Giresun Limanı yönetimi, henüz tam kapasiteyle faaliyete geçmemiş olmasına rağmen Giresunlu 250'den fazla kişiye istihdam sağlayarak, Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer limanlarla rekabete başladı.

Bu kapsamda, Giresun Limanı'nda tahıl ürünlerinin yanı sıra Giresun'un en önemli geçim kaynağı olan fındık ihracatının da yapılması yönünde talep bekleniyor. 

FINDIK DA TAŞIYACAĞIZ

Limanın ülke ekonomisinin yanı sıra bulunduğu şehrin gelişimine de katkı sağlayacak bir yatırım olduğunu anlatan Giresun Limanı İşletme Müdürü Mehmet Nuh Gül, Giresun'un demiryolu ile desteklenmesi ve fındık ihracatı konusunda gelecek olan taleplerle birlikte hem şehre, hem Türkiye ekonomisine daha da büyük faydalar yaratılacağını da vurguladı.

Limanın şimdiden istihdama ve şehir esnafına büyük katkı sağlamaya başladığını söyleyen Giresun Liman Müdürü Mehmet Nuh Gül,‘Daha önce bilindiği gibi Giresun Limanı'ndan sadece kömür ve taş taşımacılığı yapılmış bunun dışında pek çalışma yapılmadan öylece atıl bekletilmişti. Limanın bugünkü işletmesini alan firmamız uluslararası ihracat yapılabilecek bir altyapıyı Giresun'a kazandırdı’ dedi.

İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI, ÇALIŞANLAR GİRESUNLU

Gül, ‘Giresun Limanı'na günden güne yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz 4 milyon ton dökme yük ve 50 bin adet konteyner taşımacılığı yapabilmek. Şu anda bu kapasitenin sadece yüzde 25'ini gerçekleştiriyoruz. Bu kapasiteyle dahi 250 kişinin üzerinde bir istihdam sağlandı.Bu istihdam edilenlerin ise yüzde 90'ı Giresunlu. Limanda kapasite arttıkça istihdam sayısı da artmaya devam edecek. Planlamalarımız doğrultusunda Eylül ayında birkaç yatırım daha kademeli olarak tamamlanacak.

Giresun Limanı'ndan taşıyacağımız yükler arasında özellikle Giresun'un en önemli geçim kaynağı olan fındığın da olmasını istiyoruz. Burada Giresun Ticaret Borsası tarafından açılan bir lisanslı depo var. Buradan tonlarca fındık alımı yapacak olanlar daha ucuz taşımacılık için bu limanı tercih etmesi muhtemeldir. İhracat  sezonunun açılışı geçmişte olduğu gibi bu limandan yapılacağı günler yakındır’ diye konuştu.

TOZ EMİŞ SİSTEMLERİ KURDUK

Giresun Limanı'ndaki tozuma gibi şikayetlerin de giderilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydeden Gül, ‘Burada yüklemelerde yaşanan tozuma ile ilgili bir hassasiyet oluştu. Giresun halkının hassasiyetleri doğrultusunda hızla bu konuda ciddi yatırımlar yaparak gereken adımları attık. Tozuma ile ilgili çok önemli önlemler alındı ve toz emiş sistemleri kurduk. Buradaki olumsuz durumu ortadan kaldırdık diyebiliriz. Limanın tüm yapım aşamalarında olduğu gibi, bundan sonraki her adımı da Giresun halkının hassasiyetlerini dinleyerek atacağımızın bilinmesini isteriz’ ifadelerini kullandı.

Bu haber 1218 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

FINDIK ÜRETİCİSİNİN AKLA İHTİYACI YOK!

FINDIK ÜRETİCİSİNİN AKLA İHTİYACI YOK! TIME EKONOMİ HABER- FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu üyesi ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Gürcü ve Azeri...

GİRESUN’DA EN ÇOK HİZMET SEKTÖRÜ ZORDA

GİRESUN’DA EN ÇOK HİZMET SEKTÖRÜ ZORDA TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, pandemi sürecinde en çok hizmet s...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi