GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

GRܒDEN AYM'NİN KARARINA SERT TEPKİ!..

GRܒDEN AYM'NİN KARARINA SERT TEPKİ!..

Tarih 03 Ağustos 2019, 18:11 Editör Dursun ONUR

TIME EĞİTİM HABER- Giresun Üniversitesi (GRÜ) tarafından Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ metnine imza atan 10 akademisyenle ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararına çok sert tepki gösterildi.


Giresun Üniversitesi (GRÜ) tarafından Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ metnine imza atan 10 akademisyenle ilgili verdiği ‘hak ihlali’ kararına çok sert tepki gösterildi.

Rektör Prof. Dr. Yılmaz Can imzalı üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, devletin 2016 yılında, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak adına, teröre ve hendek olaylarına karşı yürüttüğü haklı ve yasal mücadeleyi itibarsızlaştırmak için yayınlanan sözde barış bildirisine imza atarak terör örgütlerine destek veren kişilerin, bu davranışlarını ifade özgürlüğü olarak kabul eden Anayasa Mahkemesi'nin kararının şaşkınlıkla izlenildiği kaydedildi.

AKILLARA ZİYAN BİR DURUM

Kararın, vatanı korumak için canını hiçe sayan şehitlerin ve terör örgütlerinin saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden vatandaşların aziz hatıralarını derinden yaraladığı vurgulanan açıklamada, ‘Katliam, kıyım ve sürgün gibi kelimeleri kullanarak devletin vatandaşlarına karşı asli görevini yapmasını zora sokarak, terör örgütünün özellikle Doğu ve Güneydoğu'da halka uyguladığı kıyımı ve katliamı görmezden gelerek kamuoyu önünde yapılanları meşrulaştırma çabasına giren bir güruhun, yine masum vatandaşların haklarını korumakla görevli devletin en üst adli organlarından biri tarafından mazur görülmesi akıllara ziyan bir durumdur’ denildi.

TERÖRÜ ÖVMEK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR

Açıklamada ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararın, bazı çevreleri daha da cesaretlendirebileceği ve önü alınamayacak olayların yaşanmasına yol açabileceği vurgulanarak,’Terörü destekleyen övücü söylemlerin ifade özgürlüğü sınırları kapsamında yer alamayacağı hem AİHM hem de AYM kararlarında esasa bağlanmışken böyle bir kararı Giresun Üniversitesi olarak kabul etmemiz mümkün değildir’ ifadeleri kullanıldı.

Bu haber 1098 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

ÖZTÜRK’TEN CÜBBELİYE ‘TIKLAMA’ YANITI

ÖZTÜRK’TEN CÜBBELİYE ‘TIKLAMA’ YANITI TIME KAYNAK HABER- Giresunlu hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ten Cübbeli Ahmet'in sözlerine cevap...

MÜDÜR TOSUNOĞLU İŞİ SIKI TUTUYOR

MÜDÜR TOSUNOĞLU İŞİ SIKI TUTUYOR TIME EĞİTİM HABER- Giresun Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu ve ekibi eğitimde başarıyı daha da artırmak için ...
HİBE MASALLI RANT MI?17 Kasım 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi