GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Ali Baba

MEGİP PROJESİNE GİRESUN'DA START...

MEGİP PROJESİNE GİRESUN'DA START...

Tarih 06 Eylül 2018, 20:58 Editör Dursun ONUR

TIME EKONOMİ HABER- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile imzalanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) Giresun’da hayata geçiyor.

Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı ve İl Müdür Yardımcısı Rıfat Ayar, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Şükrü Cebeci de hazır bulundu.

Ziyarette; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile imzalanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) çerçevesinde il düzeyinde Oda/Borsa temsilcileri ve İşkur İl Müdürlüğü katılımıyla kamu-özel sektör işbirliğinin sağlanmasına yönelik oluşturulan “Çalışma Grubu” hakkında görüş alışverişinde bulundular.

İSTİHDAMA İLİŞKİN GİRİŞİMLERİ DESTEKLİYORUZ

GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, İŞKUR’un kamu kurumları arasında özel sektör mantığı ile çalışan bir kurum olduğunu belirterek, ‘Bu anlamda, Giresun’da uyum içinde çalıştığımız ve önemli işler ürettiğimiz İŞKUR’u iş dünyamızın ayrılmaz bir parçası görüyoruz. İş dünyası olarak kentimizin istihdamına katkı sağlayacak her türlü girişimi destekliyoruz. Çünkü iş ve aş, ülkemizin sosyal huzurudur’ dedi.

NİTELİKLİ ELEMAN AÇIĞINI KAPATMAK İSTİYORUZ

Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) İl Müdürü Mustafa Sarı ise kurumun çalışmalarını özetleyerek, Türkiye geneli işsizlik oranının daha aşağılara düşürmeye yönelik çalışmaların devam ettiğini, devletin İstihdam Teşviki ve uygulamaları ile işverenlerin yanında olduğunu, kurum olarak İşverenlerin nitelikli eleman açığını karşılamak adına iş arayanları, genç ve kadın işsizleri, meslek öğrenmek isteyen ve dezavantajlı grupları istihdama katma çabasında olduklarını vurguladı.

İŞTE AYRINTILAR

İŞKUR İl Müdürü Sarı, MEGİP projesi kapsamında şu bilgileri verdi:

'Protokol çerçevesinde talepte bulunan işverenlere halen işverenlikleri bünyesinde çalışan personellerin %50’sine kadar kontenjan verilebileceği, eğitimler işyerlerinde veya Oda-Borsalar tarafından belirlenecek eğitim mekânlarında, en fazla 160 fiili gün olacak şekilde gerçekleştirileceğini, protokol kapsamında mesleki yeterlilik belgesi verilebilen mesleklerde eğitimlere katılanlara Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) belgesi, mesleki yeterlilik kapsamı dışındaki mesleklerde düzenlenecek  eğitimlere katılanlara Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) veya Üniversite onaylı kurs belgesi verileceğini, işverenlerimizde  kurs sonunda katılımcıların en az %50’sini kurs süresinden az olmamak üzere en az 120 gün ve üzeri istihdamda kalmalarını sağlayacaklardır. Eğitim süresince kursiyerlere günlük 61.65 TL ödenecek olup, katılımcıların 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği ödenmesi gereken sigorta primi, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta primlerinin İşkur tarafından karşılanacağını, bu çerçevede il ve ilçelerimizde faaliyette bulunan işverenlerimiz, eleman ihtiyacına yönelik taleplerini oluşturulan çalışma grubuna iletilmek üzere Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'na veya İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne iletmeleri gerekiyor.'

KURSA KATILACAK ÇOCUKLU KADINLARA BÜYÜK KOLAYLIK

Müdür Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna istihdam teşvik paketi açıklandığını, söz konusu teşvik paketi kapsamında sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına ve MEGİP projesi kapsamında uygulanacak kurslara katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık en fazla 400 TL bakım desteği kurs/program süresince İŞKUR tarafından karşılanacağını ifade etti.

‘Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşviki’ uygulaması hakkında da bilgilendirmede bulunan İl Müdürü Sarı; ‘Bu program kapsamında; 2017 yılında sigortalı çalışan sayısı ortalaması 1 ila 3 olan işverenlerin, 01.01.2018 – 31.12.2018 tarihleri arasında 18-25 yaş aralığındaki 1 veya 2 kişiyi istihdam etmeleri halinde, işe alınanların ücretlerinin tamamının bir ay İŞKUR bir ay işveren tarafından karşılanacaktır’ dedi.

Bu haber 1397 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

GİRESUN’U TURİZM ŞEHRİ YAPACAĞIZ

GİRESUN’U TURİZM ŞEHRİ YAPACAĞIZ TIME GÜNCEL HABER- Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun’u turizm şehri yapacaklarını söyledi.

HAYRET!.. ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ

HAYRET!.. ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, ilk defa ezber bo...
HAİNİN ADI YOK VE GAZETECİ MİLLETİ21 Aralık 2015

Sayaç


HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi