GİRESUN TİME
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
BAŞKAN KARAN'DAN İKTİDARA AÇIK ÇAĞRI

BAŞKAN KARAN'DAN İKTİDARA AÇIK ÇAĞRI

Tarih 24 Haziran 2024, 14:11 Editör Dursun ONUR

GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, AKP hükümetine açık çağrıda bulunarak, 2024 fındık taban fiyatının hasattan önce açıklanmasını istedi.


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, AKP hükümetine açık çağrıda bulunarak, 2024 fındık taban fiyatının hasattan önce açıklanması gerektiğini vurguladı.

Başkan Karan yaptığı açıklamada, Giresun'da 2024 yılı tahmini fındık rekoltesinin 1-11 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan çotanak sayımı ile belirleneceğini kaydetti.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından oluşturulan rekolte tespit komisyonunun 1 Temmuz Pazartesi günü Eynesil ilçesinden çotanak sayımına başlayacağını aktaran Karan, belirlenecek olan Türkiye ve Giresun rekoltesinin fındıkta yeni sezona ışık tutacağına dikkat çekti.

Karan, fındıkta her yıl yaşanan rekolte ve fiyat spekülasyonlarına karşı rekolte ve taban fiyatın hasattan önce açıklanması gerektiğinin altını çizerek, 'Üretici bahçeye girmeden önce açıklanacak rekolte ve taban fiyat sadece üreticinin değil tün paydaşlalar yararına olacaktır. Hem üretici hem de alıcı önünü görecek, ona göre kendine bir yol haritası çizecektir' dedi.

FINDIK TABAN FİYATI HASATTAN ÖNCE AÇIKLANSIN

Geçtiğimiz yıllarda hasat sonrası açıklanan rekolte ve taban fiyatın üreticinin zararına neden olduğuna dikkat çeken Karan, 'Fındıkta serbest piyasanın rekolte ve devlet tarafından açıklanan taban fiyata göre belirlendiği artık aşikardır. Taban fiyatı ve rekolteyi ürün pazara inmeye başladıktan sonra açıklamak, üreticiyi tekel ve işbirlikçilerinin insafına bırakmak demektir. Bu nedenle rekolte belirlenir belenmez Tarım ve Orman Bakanlığı tahmini fındık rekoltesini, devlet adına müdahil alım yapacak olan Toprak Mahsulleri Ofisi ise taban fiyat ve alım politikasını açıklamalıdır. Fındık üreticileri adına devletimize çağrımız; hasat öncesi üreticinin yüzünü güldürecek bir taban açıklansın ki, fındık bahçeleri şenlensin' şeklinde konuştu.

Bu haber 244 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

EKMEĞE ZAM GELDİ

EKMEĞE ZAM GELDİ GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun'da ekmek fiyatlarına zam yapıldı.

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ

DESTEK VERENLERE MİNNETTARIZ GİRESUN TIME EKONOMİ HABER- Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Kılıçaslan, 25-26 Mayıs tari...
GİRESUN’A ADAY DEĞİL,İNSAN LAZIM İNSAN!..24 Eylül 2022

Sayaç



RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi